IBM’in Yeni CEO’su Blockchain’e İyi Gelecek

IBM’deki 8 yıllık CEO’luk hizmetinin ardından Ginni Rometty’nin yerine yönetici Arvind Krishna geçti. Rometty, dağıtık defter teknolojisinin (DLT) büyük bir destekçisi olarak görev yaptı. Ancak yapılan açıklamalara göre Krishna da şirketi Blockchain konusunda başka bir seviyeye taşıyabilir…

CEO Değişikliği ve Blockchain

Blockchain, Rometty’nin görev süresi boyunca IBM’in önceliklerinden biri haline geldi. Ancak görünen o ki Krishna da bu yöndeki gelişmeyi teşvik etmeye devam edecek. Aslında geçmişe bakıldığında Krishna’nın DLT ile çok daha fazla ilgili olduğu ve dolayısıyla bundan sonra çok daha fazla Blockchain adımları atılacağı ifade ediliyor.

Öte yandan şu anda 57 yaşında olan Krishna IBM’in bulut ve bilişsel yazılımlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. IBM’in resmi web sitesindeki profiline göre, şirketin yapay zeka (AI), Blockchain, kuantum hesaplama, bulut ve nanoteknoloji gibi temel ve gelişmekte olan teknolojilerdeki genel stratejisine liderlik ediyor.

Bunun yanında Krishna’nın yeni görevi hakkında yorumlar yapan Rometty, diğerlerinin yanı sıra Blockchain vurgusu yaparak “kilit teknolojilerimizi geliştirmede önemli bir rol oynayan parlak bir teknoloji uzmanı” ifadelerini kullandı.

Rometty, 2012 yılından bu yana şirketin başkanı, icra başkanı ve CEO’su olarak görev yapıyor. Liderliği sırasında IBM’in hisse senedi fiyatı %25’in üzerinde düşerken, en büyük Amerikan şirketlerinden 500’ünü içeren S&P 500 endeksi %160 oranında artış gösterdi. Sonuç olarak Perşembe günü, şirketin değişikliği duyurmasının ardından hisse fiyatı yaklaşık %5 arttı. Yapılan açıklamalara göre bu değişiklik 6 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak.

IBM’in Blockchain Adımları

IBM, Blockchain araştırması ve onu kullanmanın yeni yolları üzerinde çalışırken dünya çapındaki en aktif şirketlerden biri oldu. Geçen yıl şirket; AI, Blockchain, kuantum hesaplama ve bulut bilişim gibi önemli teknoloji alanlarına odaklandı. Ayrıca bu alanlarda aldığı patentlerle de adeta rekor kırdı.

Temmuz 2019’da paylaşılan bilgilere göre IBM bir yıl içinde Blockchain patentlerinin sayısını üçe katlamıştı…

 

Kaynak:Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Ethereum Vadeli İşlemleri Yakında Piyasaya Sürülebilir”

Sonrakini Oku

Bitcoin’in Fiyat Yükselişini Engelleyebilecek 3 Sebep

Bir Cevap Yazın