Huobi Pool, Çinli Yatırımcılara Kapılarını Kapatıyor: Yasak Gerçekten Başladı mı?

Bitcoin (BTC), ağ olarak merkezsiz olsa da Bitcoin madencilerinin büyük bir kısmının Çin merkezli olduğu biliniyor.

Çin, Bitcoin Madenciliğine Savaş Açtı

Bitcoin ağındaki hash rate’in %51’inden fazlası tek bir kuruma ait olmadığı için bu durum şu an için merkezsizliğe bir zarar vermiyor. Yine de Çin’in Bitcoin madenciliği konusunda merkez haline gelmesi bazı uzmanlara göre endişe yaratıyordu. Çin tarafından yapılan son açıklamalar ile ise bu durumda değişimler görülmeye başlandı.

Çin’in üst düzey yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, ülkedeki Bitcoin madenciliğinin yasaklanabileceği sinyali verildi. Bu sinyalin Çin piyasalarının kapalı olduğu anda gelmesi ve hafta sonuna girilmesi ise bununla ilgili netliğin sağlanamamasına yol açtı. Buna rağmen Çin piyasasının önde gelen kripto para borsalarından ve madencilik havuzlarından buna yönelik adımlar atıldığı haberleri gelmekte.

Huobi Pool, BTC Madenciliğini Çinlilere Kapattı

Huobi kripto para borsasının madencilik havuzu Huobi Pool, konu hakkında bugün yayınladığı bir açıklamada da olayı nispeten doğruladı.

Colin Wu tarafından aktarılan bilgilere göre Huobi bundan sonra Çinli kullanıcılara Bitcoin madencilik hizmeti sunmayacak. Huobi Pool bu kararı vermeden önce çoktan Bitcoin madencilik cihazı alanların cihazları ise tesisin raflarından kaldırılacak. Huobi’nin bu açıklamasının en ilginç kısmı ise Çin içerisinde bir hayli popüler olan Filecoin ve Chia madenciliklerine dokunulmayacak olması.

Huobi İle İlgili İddialar Yanıtlandı

Filecoin ve Chia madenciliği son dönemde Çin’i kasıp kavurmakta ve Huobi direkt olarak Bitcoin madenciliği hizmetlerini durdururken FIL ve CHIA madenciliğine yönelik bir açıklama yapmadı. Bu eylem direkt olarak Çin hükümetinin baskısının sonucu olarak yorumlanıyor olsa da borsanın farklı bir söylenti ile daha anıldığı görülüyor.

Huobi’nin Çinli yatırımcılara sunduğu OTC hizmetinin yakın zamanda durdurulacağı iddiası, bizzat Huobi yetkilileri tarafından durduruldu. Yatırımcıların ise bunun gibi iddialar sonrasında hükümetin baskıyı arttırabileceğinden korktuğu belirtiliyor. Çin söylentileri sonrasında hash rate çok sert bir düşüş yaşamasa da Çinli yatırımcıların paniği arttırması hem hash rate hem de fiyatlar için zorlu olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk Kripto Paraları Desteklediğini Dile Getirdi

Sonrakini Oku

Ethereum’da Balina İşlemleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Bir Cevap Yazın