Hükümet Analistlerinden Yeni Kripto Projesi: Rusya Çok Kazanabilir!

Rusya’da kripto piyasası düzenlemesi üzerine tartışmalar sürerken uzmanlar, ülkenin kripto para birimlerini vergilendirerek önemli ölçüde kazanç sağlayabileceğini belirtiyor. Hükümet analistleri, Rusya’nın ülkenin kripto pazarından yılda 1 trilyon ruble (13 milyar dolar) kar edebileceğini düşünüyor. Analistler ayrıca, merkez bankasının Rus kripto piyasasına biçtiği 5 milyar dolarlık değerin çok daha üzerinde 214 milyar dolar değerinde olduğunu da ekliyor. Bu rakamın da tüm küresel kripto piyasasının yaklaşık %12’lik dilimine eşdeğer olduğu düşünülüyor.

Rus Hükümetinde Fikir Ayrılıkları

Rusya’da dijital varlık düzenlemeleri şu anda tüm ülkenin odağında. Rusya merkez bankası ise kripto piyasasının volatilitesinin yüksek olması ve siber saldırılara açık olması nedenleriyle kripto para birimlerinin güvensizliğini savunuyor ve tamamen yasaklanmasını istiyor. Ancak bu teklifle hükümet, kripto piyasasının düzenlemesini destekleyenler ve merkez bankasının haklı olduğunu düşünenler olarak ikiye ayrılıyor. Sonuç olarak, Rus hükümeti 11 Şubat’a kadar kripto düzenlemesi için alternatif senaryolar üretmeye hazırlanıyor.

Eski başkan Dmitry Medvedev, bir kripto yasağı getirilirse bunun ekosisteme zarar vereceğini belirtiyor. Ancak buna rağmen merkez bankasıyla aynı düşüncede olduğunu da söylüyor ve sözlerine şunları ekliyor:

“Merkez Bankası ve Rus Federasyonu hükümetinin konunun üstesinden geleceğine inanıyorum. Açıkçası ne zaman bir şey yasaklansa genelde tam tersi etki yaratıyor ve ilgi artıyor.”

Rus Halkı Sonuç Bekliyor!

Merkez bankasının kripto piyasasına karşı negatif tutumuna rağmen, Rusya Maliye Bakanlığı ve Devlet Duması, kripto düzenlemelerine rehberlik etmek için alternatif bir yol haritası oluşturmaya başladılar. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, ilgili tarafları anlaşmaya çağırıyor ve çıkmazdan yalnızca hep beraber çıkılabileceğini vurguluyor. Putin’e göre, ilgili birimlerin artık kripto para birimlerinin geleceğine karar vermesi gerekiyor.

Ocak 2021’de Putin tarafından imzalanan yasa ile beraber Rusların, Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin verilmişti. Bununla birlikte, Rus halkı artık kripto düzenlemelerinin sonuca ulaşmasını ve yeni rotaların belirlenmesini bekliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse’ün İlk Evliliği Gerçekleşti! Yasal Olarak Geçerli Mi?

Sonrakini Oku

Ünlü Türk Karikatürist Yılmaz Aslantürk, Hacker’ların Hedefi Oldu: “Veda Ediyorum”

Bir Cevap Yazın