HSBC Malezya İlk Sınır Ötesi Blockchain İşlemini Gerçekleştirdi

Dünyanın en büyük bankalarından HSBC, Malezya’da Blockchain üzerinde bir akreditifin (LC) başarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı.

İşlem Detayları

İngilizce yerel fintech haber kaynağı olan Fintech News Malaysia 14 Ekim’de yaptığı açıklamalarda söz konusu işlemin, ambalajlama şirketi Simply Packaging tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Yapılan açıklamalara göre şirket, Singapurlu bir kimyasal madde firmasından reçine ithalatı yaptı. İşlemin gerçekleştiği bankalar ise HSBC Malezya ve HSBC Singapur idi.

Yapılan açıklamalara göre bu işlem HSBC tarafından gerçekleştirilen on birinci Blockchain destekli işlem oldu. Ayrıca HSBC Malezya şubesi tarafından gerçekleştirilen ilk işlemdi. HSBC Malezya CEO’su Stuart Milne başarılı işlem hakkında şu açıklamayı yaptı:

HSBC, Malezya’nın ilk Blockchain LC işlemine öncülük ettiğimiz için çok memnunum. Bu, en son teknoloji platformları kullanarak Malezya şirketleri tarafından yapılacak sınır ötesi işlemleri destekleme konusundaki güçlü taahhüdümüzü ve kabiliyetimizi göstermektedir.

HSBC ve Blockchain

Yapılan açıklamalara göre, Malezya ve Singapur arasındaki ticaret geçen yıl 85 milyar doların üzerindeydi ve idari evraklar bu ticaret yolunda seyahat eden malların teslimini geciktiriyordu. Raporda yer alan bilgilerde, belgelerin değiş tokuşunun ve işlenmesinin ortalama olarak 5-10 gün sürdüğü ancak Blockchain işleminin bu süreyi 24 saate düşürdüğü yer alıyor.

HSBC, Voltron ticaret finansman platformunu kullanarak bir Blockchain’de yuan cinsinden ilk akreditifli işlemi tamamlayarak bir ilke imza atmıştı. Sınır ötesi işlemde Hong Kong merkezli elektronik üreticisi MTC Electronics, ana şirketi olan Shenzhen MTC’ye LCD ürün sevkiyatı gerçekleştirmişti…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Telegram TON’un Piyasaya Girişini Geciktirecek!

Sonrakini Oku

Bitcoin Boğa Koşusu Önce Defalarca Yüzde 40 Düştü!

Bir Cevap Yazın