HSBC Kripto Para İşlemlerini Yasakladı Mı?

Bankalar ve kripto para birimleri arasında, Bitcoin ortaya çıktığından beri bir çekişme yaşanıyor. İlk başlarda kripto paralar her ne kadar ciddiye alınmasalar da bugün geleneksel finans sistemine karşı bir tehdit olarak algılanıyorlar. Dünyanın önemli bazı bankaları, çeşitli endişeler sebebiyle kripto para işlemlerini yasakladıklarını açıkladı. Ortaya çıkan son iddialara göre dünyanın en büyük bankalarından HSBC de kripto para işlemlerini yasakladı. Mart ayı başlarında HSBC’nin kripto paralarla ilgili şirketleri kara listeye aldığı da ortaya çıkmıştı.

Sebep: Yüksek Volatilite

İngiliz çok uluslu finansal hizmetler devi Hong Kong ve Shanghai Bankacılık Şirketi yani HSBC’nin kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemleri durduğu iddia ediliyor.  İddialara göre banka, kripto para birimlerinin “yüksek volatilitesi” sebebiyle böyle bir adım attı.

Reddit’te BlockHeart357 kullanıcı adlı yazar, “HSBC Görünüşe Göre Tüm Kripto İşlemlerini Engelliyor” başlıklı bir paylaşımda bankanın müşteri hizmetleri temsilcisiyle yaptığı bir görüşmesini anlattı. Kullanıcı, bundan önce bütün kripto para işlemlerini düzgün bir şekilde gerçekleştirebildiğini ama sonrasında kartının “bloke edildiğini” belirtti.

BlockHeart357, HSBC’nin debit kartlar dahil tüm kripto para işlemlerini engellediğini dile getirerek paylaşımına başladı. Müşteri temsilcisinin yaptığı açıklamalara göre banka, yüksek volatilite dolayısıyla bu kararı aldı. Kullanıcı merkezsiz paralarla işlem yaptığı için de kartı bloke edildi.

Kartının bloke edilmesinden dolayı oldukça sinirlenen BlockHeart357 şu açıklamayı yaptı:

Peki, şimdi benim diğer alternatiflerim neler? Yeni bir bankaya gidip tamamen aynı şekilde yeni bir hesap açmak zorundayım. Ya da Bir Bitcoin ATM’sine gidip hırsızlık sayılabilecek miktarda bir ücret ödemeliyim? Bu tamamen saçmalık.

Başka Bir İpucu

HSBC’nin kripto para blokesini destekleyen bir başka ip ucu da Twitter’dan geldi. Trenton Gaddisadlı bir kullanıcı “Long $BTC, short HSBC” başlığıyla şunları paylaştı:

Görünen o ki HSBC debit kartlar dahil tüm kripto para işlemlerini bloke etmiş. En azından müşteri temsilcisinin bana söylediği bu. HSBC, kripto paraların volatilitesi sebebiyle bu kararı almış.

Henüz bu iddialar HSBC tarafından yalanlanmadı da doğrulanmadı da. Ancak bu kadar büyük bir bankanın yalnızca fiyatlardaki hareketlilik sebebiyle böyle bir kara alması hayal kırıklığı yaratabilir…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Borsalarını En Çok Ziyaret Eden Ülkeler Açıklandı! Türkiye Kaçıncı Sırada?

Sonrakini Oku

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bir Cevap Yazın