HSBC Bir İlki Gerçekleştirdi

Cointelegraph’ın haberine göre, bankacılık ve finansal hizmetler devi HSBC, Voltron ticaret finansman platformunu kullanarak bir Blockchain’de yuan cinsinden ilk akreditifli işlemi tamamladı.

Reuters’ın 2 Eylül’de paylaştığı bir habere göre, HSBC, R3’ün Corda destekli Voltron platformunu üzerinden Blockchain tabanlı ve yuan cinsinden bir kredi işlemi gerçekleştirdi. Sınır ötesi işlemde Hong Kong merkezli elektronik üreticisi MTC Electronics, ana şirketi olan Shenzhen MTC’ye LCD ürün sevkiyatı gerçekleştirdi.

10 Gün Yerine 24 Saat

Blockchain platformu, geleneksel belge değişimleri için normalde gereken beş ile on gün yerine tarafların elektronik belgeleri 24 saat içinde birbirlerine göndermesini sağladı. Yapılan açıklamalara göre bölgesel ticaret ve bölge müdürü Ajay Sharma, HSBC için Asya-Pasifik’in finansmanı için şunları dile getirdi:

Voltron’da işlemlerin ne kadar mal olacağı ve hangi bankaların bu işlemleri kullanmak için bekleyeceği gibi konularda yıl sonuna kadar ya da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bir şeyler olmasını umuyoruz.

İşleri Kolaylaştırmak

R3 Bangkok Bank, BNP Paribas, CTBC Holding, HSBC, ING, NatWest, SEB ve Standard Chartered’ın dahil olduğu sekiz finansal kurum ile işbirliği içinde çalışıyor. Ayrıca ticari finansman belgelerini sayısallaştırmak ve daha fazla üye banka ve şirket ile anlaşmalar yapabilmek için geçtiğimiz Ekim ayında Voltron’u başlattı.

Bunun yanında HSBC Blockchain teknolojisiyle uzun zamandır ilgileniyor. Dünyanın önde gelen bankalarından HSBC Ocak ayında yaptığı açıklamalar ile 2018 yılı boyunca toplamda 250 milyar dolar değerinde işlemi Blockchain teknolojisi kullanarak gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Madenciler Kişisel Bilgilerden Sorumlu Olmalı”

Sonrakini Oku

Ünlü İsimden Korkutan Altcoin Yorumu!

Bir Cevap Yazın