Hong Kong Kripto Borsalarına Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Hong Kong’un finansal düzenleyicisi konumundaki Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (SFC), bugün Bitcoin ve kripto para birimi borsaları için yeni düzenleyici önlemler yayınlayacağı açıklandı. Reuters’ın bugün paylaştığı habere göre, bahsi geçen hamle, yerel bir fintech etkinliğinde SFC İcra Kurulu Başkanı Ashley Alder tarafından açıklandı.

Hong Kong Borsaları

Yapılan açıklamalara göre yeni düzenlemeler borsalarda Kara Para Aklama kurallarının ve Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerinin nasıl işlemesi gerektiğini ayrıntılı olarak belirleyecek.

Alder konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Düzenleyici çerçeve, dijital varlık alım satım platformlarının, geçen yıl aynı zamanda ana hatlarıyla belirttiğim gibi, ileriye dönük büyük bir gelişme olarak SFC tarafından düzenlenmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

SFC ilk önce 2018’de kripto fonları ve borsaları için kurallar oluşturmuştu. Buna göre SFC, “düzenleyici standartlara rehberlik” adını verdiği bir dizi adım atmaya başladığını ifade etmişti. Alder bu adımların resmi düzenleyici bir ortamda sonuçlanacağını dile getirmişti.

İlk Lisansı Huobi Alabilir

Bahsi geçen haber hakkında yorum yapan yatırımcı Dovey Wan, bu hamlenin tüm kripto para birimi endüstrisi için çok önemli olduğunu dile getirdi. Wan, Huobi’nin Hong Kong’daki ilk lisanslı borsa olabileceğini de sözlerine ekledi. Wan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Huobi’nin HKex listelemesi göz önüne alındığında bu durumun ilk yasallaştırılmış Çin kripto para borsası olmasına yardımcı olabilir.

Bunların yanında 2019 yılının başlarında SFC, Menkul Kıymet Token’ları ile ilgili de düzenleyici kurallar yayınlamıştı. Kurum, menkul kıymet token’larının Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında “menkul kıymet” olma ihtimalinin bulunduğunu ve bu sebeple mevcut menkul kıymet yasalarının altında değerlendirileceğini ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’nin Ulusal Borcu BTC Başına 1 Milyon Doları Geçti

Sonrakini Oku

Sıcak Gelişme: Türkiye’nin Dijital Parası Geliyor!

Bir Cevap Yazın