Hong Kong, CBDC Üzerinde Çalışmaya Başladığını Doğruladı

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ortaya koymak için araştırmalar yaptığını doğruladı. Ejinsight’ta 7 Kasım’da yayınlanan habere göre HKMA, 2020 yılının ilk çeyreğinde yaptığı araştırmalara dayanan bir rapor yayınlayacak.

PBoC İle İşbirliği

Yapılan açıklamalara göre HKMA, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) yan kuruluşu olan Dijital Para Enstitüsü ile bir Blockchain  işbirliğini imzaladığını da duyurdu. PBoC, birçok ismin ilk CBDC çıkarmasını beklediği kurum olarak biliniyor.

Bunların yanında HKMA’nın üst düzey yönetici direktörü olan Edmond Lau, 017’den bu yana “Project LionRock” projesi kapsamında yürütülen ve halen devam etmekte olan CBDC araştırması hakkında bilgi verdi. Lau’nun açıklamalarına göre proje, Hong Kong Interbank Clearing Ltd.’nin ve diğer üç bankanın yanı sıra Blockchain konsorsiyumu olan R3’ün de katılımıyla yürütülüyor.

Öte yandan HKMA’nın, CBDC’nin bireysel müşterileri yerine finansal kurumlar için olası kullanımına odaklandığı bildiriliyor. Dolayısıyla yurtiçi bankalar arası ödemelere, toptan kurumsal ödemelere ve borçlanma senetlerinin ödenmesinde teslimat-ödeme potansiyeline özel bir ilgi gösterilmesi bekleniyor. Lau’ya göre, bireysel kullanıcılar dijital mobil ödeme hizmetlerinde zaten geniş bir erişime sahipler.

Titizlikle Çalışmak

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve ConsenSys CEO’su Joe Lubin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Çin Halk Bankası’nın yaklaşmakta olan CBDC’si için merkezsiz Blockchain uygulamalarını kullanma ihtimalinin düşük olduğuna inandığını dile getirmişti.

Bununla beraber Lubin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir başka açıklamada Libra hakkında da yorumlar yapmış, Libra’nın kripto paralar için iyi insanlık için kötü olacağını ifade etmişti.

Öte yandan PBoC Müdür Yardımcısı Mu Changchun, Ağustos ayındaki açıklamalarında CBDC’nin merkezi ve iki katmanlı bir sistem olarak yapılandırılacağını ifade etmişti. Changchun, PBoC’nin bu konu üzerinde titizlikle çalıştığını ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist: Bitcoin Volatilitenin Artması İle 10.000 Doları Aşacak!

Sonrakini Oku

Bitcoin Zenginleri Listesi Yüzde 30 Büyüdü!

Bir Cevap Yazın