Hong Kong BTC Piyasası Tahmin Edildiği Gibi Değil Mi?

Geçen hafta sonu, Bitcoin veri sağlayıcısı Coin.Dance dudak uçuklatan bir durum bilgisi paylaştı. Peet-to-peer OTC kripto para birimi alım satım platformu olan LocalBitcoins‘in şu ana kadar en iyi haftasını yaşadığı ve Hong Konglu kullanıcıların 12 milyon dolarlık Bitcoin işlemi gerçekleştirdiği belirtildi. Bitcoin bir boğa piyasası yaşamadığı için bu çapta bir işlem hacmi oldukça büyük sayıldı ve dikkat çekti.

Protestolarla İlgisi Yok Mu?

Ethereumworldnews’in haberine göre işlemler Hong Kong’da gerçekleştiği için çoğu isim protestolarla Bitcoin işlemlerini birbirine bağladı. Bu kısmen doğru olsa da bir veri bilimcisi yaptığı son açıklamalarda bunun tam anlamıyla göründüğü gibi olmayabileceğini dile getirdi.

Usefultulips.org’un yaratıcısı Matt Ahlborg yaptığı bir Twitter paylaşımı ile Hong Kong’un Bitcoin piyasasına ilişkin bazı bilgiler edindiğini açıkladı.

Ahlborg’un bir meslektaşından edindiği bilgilere göre Hong Kong’daki işlem hacminin çoğu 30 farklı işlem gerçekleştiren tek bir kişiden kaynaklandı. Ayrıca bu işlemler en düşük fiyatta Bitcoin satın almak için gerçekleştirildi. Yani sanıldığı gibi protestolar gerekçesiyle gerçekleştirilmedi. Bunu doğrulayan olgu ise bölgedeki protestoların artarak devam etmesine rağmen Bitcoin piyasasının günlük işlem hacminin normal seviyelere dönmüş olması oldu.

Dahası Var

Bitcoin işlem hacminin protestolarla artmamasının yanı sıra iddialara göre OTC işlem platformunda gerçekleşen yolsuzluk sayısında da artış var. Bir kullanıcının Twitter üzerinden paylaştığı verilere göre ülkenin Yolsuzluk Algılama Endeksi ile LocalBitcoins hacminin oluşturduğu pay arasında bir ilişki var.

İddialara göre eğer bir ülkenin ekonomisinde yozlaşma başladıysa, LocalBitcoins işlem hacimlerinde de artışlar yaşanıyor. Dolayısıyla LoclaBitcoins bu konuda büyük bir rol üstleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ICO’lar 2020 Yılında ”Tamamen Yok Olacak!”

Sonrakini Oku

“Dijital Varlık Dünyasında Visa Uzun Vadeli Kazanan Olacak”

Bir Cevap Yazın