Hollanda’nın AMN Amro Bankasından Blockchain Tabanlı Hesap Uygulaması

Hollanda’nın dört büyük bankasından biri olan ABN Amro aracılığıyla escrow (emanet) hesapları blockchain tabanlı olacak. Amsterdam merkezli bankacılık devi ABN Amro, komisyoncu, noter ve borsa gibi müşteri fonlarının yatırıldığı aracılar ile bağlantı kuracak yeni bir hizmet sunacağını açıkladı. Bunun için banka bir pilot uygulama başlattı.

ABN Amro, emanet hesaplarında ödeme sürecinde yer alan kurum ve müşteriler arasındaki para transferlerinde blockchain teknolojisini kullanacak.  ABN Amro, bu hesaplarda blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde, yönetim maliyetlerinin önemli ölçüde azalacağına inanıyor.

Amsterdam merkezli borsa işletmecisi Nxchange, bankanın blockchain tabanlı hesaplarını kullanan ilk müşterisi olacak. Şirketler ve yatırımcılar arasında doğrudan menkul kıymet ticareti yapan şirket, bu ay blockchain tabanlı hesabı kullanmaya başlayacak.

Nxchange genel müdürü Marleen Evertsz şunları söyledi:

“Oluşturulan bu çözüm, yatırımcıların işletmelere yatırım yapabilmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca blockchain teknolojisi, dağıtık ağlarda birden çok varlık kategorisindeki işlemleri kolaylaştıracak daha geniş bir gelecek perspektifi sunuyor. “

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Lenovo Blockchain Tabanlı Ürün Patenti Aldı

Sonrakini Oku

Herjavec: Bitcoin ve Blockchain Kalıcı Olacak

Bir Cevap Yazın