Hollandalı’lar Kripto Para Varlıkları İçin Vergi Ödeyecek

Hollanda’da her yıl olduğu gibi, 1 Mart itibariyle vergi iadesine varlık bildirimi yapılmaya başlandı. Bu sene geçen yıllardan farklı olarak, vergi iadesi için kripto paraların da bildirimi yapılacak.

Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi, dijital para birimlerini tıpkı altın veya başka bir para birimindeki para birikimi gibi gördüklerini ve bu yüzden vergiye tabii tutulması gerektiğini belirtiyorlar.

Hollanda’da vergi bildirimi, genellikle internet üzerinde e-devlet gibi bir sistemle bildiriliyor. Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi, Bitcoin ve diğer kripto birimlerinin vergilendirmesinin yapılabilmesi için, bu sistemde, ‘’birikimlerininiz’’ ikonu altına ‘’Bitcoin ve sanal ödeme yöntemi’’ seçeneği ekledi. Bu seçenek ile birlikte, kripto para varlığı olan Hollanda vatandaşları bu imgeyi seçerek varlık bildirimi yapabilecekler.

 

Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi, 2013’den 1 Ocak 2017 tarihine kadar, Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmış ve kazanç sağlamış olan yatırımcılardan kripto para varlıklarını bildirmelerini istiyor. Tabi ki bu durum bu yıl için geçerli. Gelecek yıl 2017 bildirimi de yapılacaktır.

Peki Hollanda’da kimler kripto para kazancından, yüzde kaç vergi ödeyecek? Bunun için belirlenen kriterler şu şekilde: Bekar ve toplam varlığı 25.000 Euro’dan az kişiler ile, evli veya resmiyette birlikte yaşanılan bir partner ile toplam varlık 50.000 Euro’dan az olan kişiler bu sene kripto para vergi ödemesi yapmayacak.

Vergi dilimleri ise şu şekilde belirlenmiş:

75 bin Euro’ya kadar %0.86, 75.000 ila 975.000 Euro’ya kadar %1.38, 975.000’den yukarısı ise %1.61 oranlarından vergilendirilecek.

Pazar araştırmacısı Kantar TNS’e göre, 580.000’den fazla Hollandalı’nın kripto parası var. Hollandalı’ların büyük çoğunluğu ise geçen yıl kripto paraları keşfetti. Bu nedenle gelecek yılki vergilendirme dönemi kripto para yatırımcıları için bir hayli yoğun geçebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tayvan’lı Havayolu Firması Bitcoin İle Ödeme Kabul Edecek

Sonrakini Oku

2030 Yıllına Kadar Kripto Paralar Dünya Piyasasının %25’ini Kapsayacak

Bir Cevap Yazın