Hollandalı Regülatör, Kripto Para Firmalarını Kayıt Olmaya Zorluyor

Hollada‘nın merkez bankası DNB, ülke sınırları içerisinde hizmet veren kripto para firmalarına gönderdiği bir ültimatom ile söz konusu firmaların 18 Mayıs tarihine kadar kayıt yaptırmak zorunda olduklarını belirtti.

Hollanda’nın kara para aklamayı önlemeye karşı getirdiği yasalara uyum kapsamında atılan bu adım ile kripto para şirketlerinin tamamen kayıt altına alınması hedefleniyor. Geçtiğimiz ay içerisinde parlamentodan geçen bu yasa ile beraber kripto para şirketlerine yönelik regülasyonların da ciddi anlamda artacağı biliniyor.

Kripto Para Regülasyonları Sertleşiyor

Yeni yasa aslında Avrupa Birliği tarafından uygulamaya konulan son kara para aklamayı önleme regülasyonu doğrultusunda meclisten geçirildi. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) tarafından başlatılan bu harekatın bütün Avrupa Birliği ve G20 ülkelerince uygulanacağı biliniyor.

Hollandalı yetkililer de ülkedeki bütün kripto para firmalarının kayıt altına alınması ve kripto para yatırımcılarının şüpheli işlemlerinin engellenmesi veya tespit edilmesi ile beraber bu kapsama dahil oldu. Kripto para birimleri artık ana akım kitlelere neredeyse yayılmış durumda ve regülatörler bunların kötü amaçlarla kullanılmasını engellemeye çalışıyor.

Gerçekten de kripto para sektörüne yönelik regülasyonlar eğer yeniliği durdurmayacak şekilde uygulanabilirse, bunun sektörü önemli ölçüde geliştirebileceği söylenebilir. Ancak eğer söz konusu regülasyonlar sektöre önemli bir darbe vurur ve gizliliğin ortadan kalkmasına neden olursa, sektörde deprem etkisi yaratabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ağ Göstergeleri: Bitcoin Çok Güçlü!

Sonrakini Oku

Dijital Paralar, Nakdin Yerini Alabilir Mi?

Bir Cevap Yazın