Hollanda Yabancı Kripto Para Firmalarını Bloklayabilir!

Hollanda‘nın yeni kripto para regülasyonlarına göre ülkenin dışından hizmet veren kripto para firmaları yakında ülke yetkilileri tarafından engellenebilir.

Hollanda’nın Merkez Bankası olan DNB yakın zamanda kripto para şirketleri için uyulması gereken yeni kurallar belirledi ve DNB sözcüsü Tobias Oudejans yaptığı açıklamada mevcut yeni yasal düzenlemenin şu an için meclise gittiğini, bunun yakında onaylanacağını vurguladı. Tobias’ın ifadesine göre yeni kurallar kapsamında sadece yerel kripto para firmaları merkez bankasına kayıtlı olmakla zorlanmayacak, aynı zamanda yabancı kripto para firmalarının ülke içerisinde hizmet vermesi de yasaklanacak.

Yabancı kripto para firmaları ise temel olarak Avrupa Ekonomik Bölgesi dışında tescilli olan kripto para kuruluşlarını temsil etmekte. Oudejans, Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki kripto para şirketlerinin Hollanda veya Avrupa içerisinde bir ofis açarak hizmet vermeye devam edip edemeyecekleri sorusuna ise herhangi bir yanıt vermedi. Oudejans, beşinci AB Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (AMLD 5) gereklilikleri için hazırlanan bu yeni taslağın hala onay sürecinde olduğunu hatırlattı.

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde bütün yerel kripto para firmalarına 10 Ocak tarihine kadar lisans yapmaları gerektiğini hatırlatmış ve bunun gerçekleşmemesi durumunda firmaların kapatılacağını vurgulamıştı.

Yerel Kripto Para Firmaları Durumdan Mutlu

Yerel kripto para firmaları ise yabancı rakiplerin saf dışı bırakılacak olmasından dolayı durumdan mutlu. Yerel kripto para firması Crypto2Cash’in kurucusu PJ Datema konu hakkında yaptığı açıklamada yukarıdaki nedene ek olarak kötü amaçlı firmaların DNB’nin standartlarına uyum sağlayamayacağını ve bu sayede piyasanın daha da olgunlaşacağını düşündüğünü belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

VanEck Yeni Bitcoin Ürününü Açıkladı!

Sonrakini Oku

İngiliz Sanatçı 19 Tabloyu 490 Bitcoin’e Sattı!

Bir Cevap Yazın