Hollanda MB: Kripto Para Firmalarını Regüle Edeceğiz!

Hollanda Merkez Bankası yetkilileri bugün yaptıkları bir açıklamada kripto para ürünleri veya kripto paralarla ilgili hizmet sunan firmaların 10 Ocak 2020 tarihi itibariyle regüle edilmeye başlanacağını vurguladı.

Reuters tarafından yayınlanan bir haberde De Nederlandsche Bank‘ın sektörle ilgili firmaların kendilerine kayıt olması gerektiğini aksi taktirde hizmet sunmaya devam edemeyeceklerini ifade ettiğini iletti. Banka konu hakkında yaptığı resmi açıklamada ise şunları aktardı:

”Kripto paralar ve itibari para arasında hizmet sunan firmaların ve  kripto para cüzdan sağlayıcılarının De Nederlandsche Bank’a kayıt yaptırması gerekiyor.”

Hollanda’da Kripto Para Düzenlemeleri Ne Durumda?

Özellikle ABD tarafından başlatılan kripto para regülasyonları AB içerisinde de Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu sayesinde hız kazansa da, birçok ülke henüz yasal bir regülasyon belirlemedi. Hollanda da durum Avrupa’nın büyük bir kısmındaki ile hemen hemen aynı. Hollandalı yetkililer geçtiğimiz Temmuz ayında hükümete kripto para birimlerini denetim altına alması için baskı yapsa da henüz büyük bir hamle gerçekleştirilmedi.

Hollandalı yetkililerin en çok endişe ettiği konu ise kripto para birimleri ile kara para aklanması. Hollanda Maliye Bakanı geçtiğimiz Ocak ayında Hollanda’nın finansal regülatörü tarafından kripto para hizmetlerinin lisans altına alınması isteği ile karşılaşmıştı.

Hollanda Bitcoin’i (BTC) yasal bir para olarak kabul etmese de bundan bir sene önce bir mahkeme BTC’yi para birimi kabul etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Hashrate’i Yeni Rekorlar Kırıyor

Sonrakini Oku

23 Milyon Dolarlık Yatırım

Bir Cevap Yazın