Hırvatistan’dan Blockchain Kuruluşu

Hırvatistan Blockchain ve Kripto Para Kurumu (UBIK) halkı kripto paralar konusunda eğitmek ve kripto paralara getirilecek düzenlemeleri geliştirmek gibi amaçlar doğrultusunda kurulmuş bağımsız bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor. Kurum çalışmalarına 17 Şubat 2018 tarihinde resmi bir şekilde başladı.

UBIK yönetim kurulu üyeleri Hırvatistan Merkezi Vergi Yönetim Ofisi ile 9 Şubat’ta bir buluşma gerçekleştirdi. Bu buluşmada kripto paraların vergilendirilmeleri ve ICO’ların düzenlenmeleri gibi konular ele alındı. Kripto para madenciliği yapan şirketler ile ilgili hususların da değerlendirildiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Hırvatistan Bitcoin Portal’ı, yönetim ofisi yetkililerinin çözüme ulaşmaya eğilimli olduklarına ve olumlu bir tavır takındıklarına işaret etti.

Blockchain kullanımının hem Hırvatistan sınırlarında hem de küresel boyutta giderek artmasının ardından UBIK adlı kurumun ortaya çıkarılması fikri ileri sürüldü. UBIK kurucuları arasında Hırvatistan’ın en eski blockchain meraklıları, blockchain geliştiricileri, blockchain alanında uzmanlaşan hukukçular ve blockchain ile ilgili kitaplar yazan tanınmış yazarlar bulunuyor.

17 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan ilana göre şimdiye dek yetmişin üzerinde üye UBIK’e katıldı. Yeni kurulan bu kuruma öncülük eden kurucu üyelerden birisi olan Nikola Škorić konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Startup’ların bir Hırvatistan şirketi olarak kayda geçmesini ve toplanan sermayenin doğrudan Hırvatistan’a ulaşmasını istiyoruz. Bu sayede bu teknoloji üzerinde çalışabilen uzmanların sayısı artacak ve bu konudaki bilgi ile rekabet kavramları gelişecek, blockchain üzerine çalışan sektörler güç kazanacak.”

Yerel haber kaynaklarına göre 4 milyon nüfusa sahip olan Hırvatistan’da 25 bin kişi kripto paralara yatırım yaptı. Son olarak Škorić gelecekteki ICO’ların Hırvatistan merkezli olmasına yönelik arzusunu ifadelerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta yedi büyük kripto para şirketi, CryptoUK adı verilen bağımsız bir kurumu Birleşik Krallık sınırlarında oluşturmak amacıyla bir araya geldi. Şekillendirilecek bu kurumun Birleşik Krallık dahilinde, bitcoin ve diğer kripto paraların kara para aklamak için kullanılmaları gibi yasa dışı faaliyetleri engellemesi hedefleniyor. Ancak bu kurum tarafından ICO düzenlemeleri hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Japonya’da da benzer niteliklere ve hedeflere sahip bir kurumun oluşturulacağına yönelik söylentiler mevcut. Kripto paralara yönelik düzenlemeler yapabilmek için oluşturulan kuruluşların giderek daha da yaygın hale gelmesi biz kripto para meraklıları için iyi bir haber olarak yorumlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japonya Gözlerini Kripto Para Borsalarına Dikti

Sonrakini Oku

Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin’den Yatırımcılara Tavsiye

Bir Cevap Yazın