Hint Kripto Borsalarının Vergi Mücadelesi: Hükümetten Net Açıklama Bekleniyor!

Hindistan geçtiğimiz haftalarda kripto geliri üzerinde %30 vergi uygulayacağını açıklamıştı. Hint kripto borsaları %30’luk vergi kararını ilk etapta sevinçle karşılamış ve bu hareketi kripto para birimlerinin hükümet tarafından kabul edilişi ve meşrulaştırılması olarak yorumlamıştı. Ancak bu %30’luk vergiye %1’lik ek bir kesinti daha getirilmesi ve bunun ne tür durumlarda yapılacağının belirsiz olması borsaların aklının karışmasına sebep oluyor. Dolayısıyla borsalar açıklamaların yetersiz olduğunu ileri sürüyor ve netlik bekliyor.

Ne Zaman Kime Vergi Kesilecek?

Vergi danışmanlığı firması Asire’nin yöneticisi Rahul Garg, hükümetin %1’lik vergiyi stopajdan sorumlu hale getirmesi halinde borsalarda karışıklık yaratacağını ve bir yatırımcının Hindistan’da vergi ödemekle yükümlü olup olmadığını belirlemede zorluklar yaşanacağını söylüyor. Bununla birlikte yabancı borsaların, Hint pazarı için Hintli kullanıcıları tespit etmek ve vergiyi uygulamak için farklı sistemler oluşturmak zorunda kalabileceğini ön görülüyor.

Ayrıca döviz kurlarına da vergi kesintisi yapılırsa yatırımcılar %2 oranında ek bir denkleştirme vergisi ödemekle yükümlü olacağından vergi yükleri artıyor. Borsalar ise kime, ne zaman, nasıl vergi kesintisi yapılacağı konusunda net olamıyor. Borsalar bir kripto transferi esnasında alıcıya, satıcıya veya her ikisine de vergi kesintisi yapmak zorunda kalabilir.

Acele Alınan Kararlar

Borsalar bu bilinmeyen, netlik kazanmayan vergi durumu için ikili cüzdan sistemine geçmeyi öneriyor ve hükümetin net bir açıklama yapmasını bekliyor. Ayrıca borsalar, vergi durumu netlik kazansa bile hükümetin yeni sistemin uygulanması için gereken değişiklikleri 1 Nisan 2022’de yapılması planlanan vergi uygulamasından önce tamamlayamayacağını düşünüyor.

Borsa uzmanları bu geniş kapsamlı değişiklikler için zamanın çok kısıtlı olduğunu, dolayısıyla uygulanabilir olmadığını savunuyor. Uzmanlar ayrıca bu kararın kripto piyasasından gelen taleplerin baskısı nedeniyle yeterli görüşmeler sağlanmadan aceleyle sunulduğunu düşünüyor. Hint hükümetinin ise vergilendirmeyi yetkililerle tekrar değerlendirmesi ve uygulanabilir bir forma getirmesi bekleniyor.

Sonuç olarak borsa yetkilileri, hükümetin kriptoyla ilgili daha olgun ve net bir açıklama yapmasını bekliyor. Hatta borsalar, eğer hükümet kripto vergisini diğer varlık sınıflarıyla uyumlu hale getirirse vergilerin düşebileceğini dahi söylüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Eleştirmeni Peter Schiff’ten Korkutan BTC Açıklaması: Bu Formasyona Dikkat

Sonrakini Oku

İsrail’in Menkul Kıymetler Yetkilisi, Ülkenin Kripto Para Planlarını Açıkladı! Blockchain Hackathon’u Duyurdu

Bir Cevap Yazın