Hindistan’daki Kripto Para Yasağı Hakkında Net Açıklama Yapıldı

Kripto para sektörünün en büyük pazarlarından birisi olarak görülen Hindistan, kripto para yasakları ile gündemde. Kısa süre önce ülkenin merkez bankası tarafından konulan yasak mahkeme kararıyla kaldırılsa da yeni bir yasağın gündeme gelmesi tepkilere neden oldu.

Maliye Bakanından Kripto Para Açıklaması

Hindistan’ın yine merkez bankası baskısıyla kripto para alım satımlarını yasaklayacağı haberi hakkında net bir açıklama ise ülkenin maliye bakanlığından geldi. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, konu hakkında yaptığı açıklamada genel bir kripto para yasağının olmayacağını ve bunun abartıldığını ifade etti.

Bakan, medyanın ve kullanıcıların bunu abarttığını, yine de kripto para sektörüne regülasyon geleceğini ifade etti. Kripto para sektörünün regülasyon ile çok daha iyi bir konuma geleceğinin altını çizen Sitharaman, komple yasağın ise söz konusu olmadığını ifade etti.

Kripto Paralar Tamamen Yasaklanmayacak

Maliye Bakanı, şu an bu konuda görüşmeler yapıldığını ve bunların ucunda ise merkez bankasının olduğunu doğruladı. Hindistan Merkez Bankasının kripto paraları yasaklama veya regüle etme yetkisine sahip olduğunu ifade eden bakan, yine de hükümet olarak bunun uygun bir şekilde yapılması gerektiğinin farkında olduklarını not düştü.

Kripto para sektörüne yönelik daha önceki tarihlerde getirilen yasak, ülkedeki bütün etkinliği tamamen durdurdu. Merkez bankasının niyetinin yine böyle bir temel yasak olduğu tahmin edilse de Sitharaman’ın açıklaması buna müsaade edilmeyeceğini göstermekte.

Kripto Para Sektöründe Girişimlere Yer Var

Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamanın en çarpıcı kısmı ise hükümetin düşüncesi oldu. Sitharaman, hkümetin kesinlikle kripto para sektöründeki deneyler ve girişimler için yer bırakmak istediğinin altını çizdi. Bu da temel bir kripto para yasağının gelmeyeceğine işaret etmekte.

Kripto para regülasyonları kesinlikle bütün dünyada büyük bir sorun ve Türkiye içerisinde de kripto para regülasyonları ile ilgili yapıldığı biliniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Norveç Merkezli Dev Firma Aker ASA’dan Önemli Bitcoin Hamlesi

Sonrakini Oku

Ripple ve XRP İçin Fransa Merkez Bankası Sonrası Dev İngiliz Şirket Ortaklığı Müjdesi!

Bir Cevap Yazın