Hindistan’da Yasak Kalktı, Ancak Endişeler Devam Ediyor

Hindistan geçtiğimiz hafta, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) koyduğu kripto para yasağını kaldırdı. Ancak Hindistan Parlamentosu, “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi” konusunda henüz herhangi bir karar vermedi. Eğer bu tasarı kabul edilirse kripto para birimleri ile ilgili  benzersiz düzenleyici çerçeveler tanımlanacak ve bu kripto para işletmelerini ülkede çok daha zor durumlara sokabilir…

Yargıtay ve Merkez Bankası

Hindistan’ın Kripto Topluluğu, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) yasağının “orantısız ve anayasaya aykırı olduğuna” karar verdiği için rahatlamıştı. Genelge, finansal kurumların kripto para ile çalışan şirketlere bankacılık hizmetleri sağlamasını engellemişti. Yasak, Nisan 2018’den beri yürürlükteydi ve “kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir hizmet” sunan şirketleri hedef alıyordu.

Kısıtlamalar kaldırıldıktan 24 saat sonra içlerinde Unocoin, Wazirx ve CoinDCX’in de olduğu birkaç Hint kripto para borsası geleneksel para ile işlemler başladı.

Anonim kaynaklara atıfta bulunan The Economic Times 6 Mart’ta, RBI’nin yaygın dijital para birimlerinin Hindistan’ın bankacılık sistemini riske atabileceğinden endişe duyduğunu bildirdi.

Hindistan’ın Blockchain ve Kripto Para Komitesinin İnternet ve Mobil Derneği üyesi Sohail Merchant, milletvekillerinin kriptoya karşı düşmanlığa rağmen, Hint Blockchain endüstrisi katılımcılarının ana amacının “politika yapıcılar ile diyalog oluşturmak ve kapsamlı bir çerçeve geliştirmek” olduğunu ifade etti.

Darkweb

Kripto para birimleri üzerindeki RBI yasağına rağmen, Statista tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Hindistan’ın nüfusunun dünya genelinde kişi başına en yüksek karanlık ağ platformlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Raporda, 16 ile 65 yaş arasındaki 23,227 katılımcının %26’sının karanlık ağa (darkweb) erişimi kolaylaştıran teknolojiler kullandıkları görülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

FED’den 1 Günde 10 Milyon Adete Yakın Bitcoin Değerinde Hamle!

Sonrakini Oku

‘Bitcoin Coronavirüs’ Aramaları Rekor Kırdı!

Bir Cevap Yazın