Hindistan’a Göre Kripto Paralar Ekonomi İçin Verimsiz

Hindistan Merkez Bankası (RBI) kripto para birimleri ve dijital token’ların, finansal teknolojiler için geliştirilecek olan düzenleyici çerçeve üzerindeki etkisini test etmek için bile uğramayacak gibi görünüyor.

Yeni Teknolojiler

Hindistan’ın önde gelen finansal otoritesinin yakın zamanda paylaştığı bir belgeye göre kurum, yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Ancak belgeye göre, kripto para birimleri, ICO’lar ve Blockchain teknolojisine dayalı diğer hizmetler ülke ekonomisi için verimsiz konumda bulunuyor.

Belgede teste dahi tabii tutulmayacak “negatif” hizmetlere dair bir liste de yer alıyor:

Test İçin kabul edilmeyecek negatif ürün/servis/teknoloji listesi:

Kredi kaydı

Kredi bilgisi

Kripto para birimleri/Kripto varlık hizmetleri

Kripto varlıklara yapılan yatırımlar/kripto paralarla yapılan işlemler

ICO’larBlockchain hizmetleri

RBI, yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı gibi, eski teknolojileri ve hizmetleri korumayı amaçlıyor. Bankanın açıklamalarına göre, kripto para birimleri ülkenin finansal sistemine yeni bir şey getirmiyor. Bu yüzden de düzenleme alanında dikkate alınmayı hak etmiyor.

Hindistan Kripto Paraları Hiç Sevmedi

Aslında RBI’ın yaptığı bu açıklamalar çok da şaşırtıcı değil. En başından beri Hindistan’ın kripto paralara karşı olumsuz tavır sergilediği tüm ekosistem tarafından biliniyor. Hindistan, sürekli kripto para kullanımını yasaklama yönünde adımlar atıyor. Örneğin, Hindistan’daki kripto para borsaları Coindelta ve Zebpay, RBI’ın aşırı kısıtlamaları nedeniyle beklenmedik şekilde kapanmak zorunda kalmıştı.

Bunun yanında şubat başında yapılan açıklamalara göre, Hindistan her ne kadar kripto paraları dikkate değer görmese de, günlük alışverişlerde kullanılmaya başlamasından korkuyor. Çünkü kripto paraların günlük kullanıma girmesinin rupi üzerinde olumsuz etki yaratacağından korkuyor. En azından Hindistan ekonomi sekreteri ve eski Dünya Bankası yöneticisi Subhash Chandra Garg’ın şubat ayında kaleme aldığı makaleden bunlar anlaşılıyor…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Chris Burniske: Bitcoin’in Piyasa Hacmi 1 Trilyon Doları Geçecek!

Sonrakini Oku

Boğa Koşusu Başlayınca Neler Olacak?

Bir Cevap Yazın