Hindistan Yeni Kuralları Açıkladı! Kripto Para Borsaları Dahil Edildi!

Kripto para borsalarını ilgilendiren yeni kurallar Hindistan tarafından açıkladı. Peki son gelişme kripto paralar için iyi mi? Yasak veya düzenleme konusunda kararsızlığını koruyan Hindistan son olarak kripto paraların vergilendirilmesi konusunu netleştirmişti. Yeni hamle ise kısa süre önce geldi. Kripto para borsalarını ilgilendiren gelişmenin detayları neler?

Hindistan Kripto Para Borsaları

Hindistan, sektördeki şüpheli veya yasa dışı faaliyetler üzerinde hangi kurumun yetkiye sahip olduğunu açıklığa kavuşturan bir adım attı. Ülkenin Bilgisayar Acil Müdahale Ekibini (CERT) kripto para endüstrisi de dahil olmak üzere ulusal siber güvenlik kurumu olarak seçti. Hareket, sanal varlık hizmeti sağlayıcıları gibi kripto para işletmelerinin, “vatandaşların verilerini korurken ödemeler ve finansal piyasalar alanında siber güvenliği sağlamak için müşterinizi tanıyın (KYC) bilgilerini ve finansal işlemlerin kayıtlarını beş yıl boyunca tutmasını” zorunlu hale getiriyor.

Endüstri, duyuruyu kriptoya özgü mevzuat yürürlüğe girmeden önce düzenlemeye yönelik yumuşak bir adım olarak görse de hükümet bu hareketin düzenlemeye yönelik bir adım olduğunu öne sürmedi. Benzer, ancak çok daha güçlü bir hareket, şubat ayında açıklanan kriptoya özgü mevzuattan önce kripto işletmelerini vergilendirme kuralıydı. O zaman, üst düzey bir maliye bakanlığı yetkilisi “vergilendirilmiş olması onu yasal yapmaz” dedi.

Kripto Para Düzenlemesi

Hindistan’ın kripto para mevzuatı, hükümetin küresel fikir birliği arayışında olması sebebiyle askıda kaldı. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın kripto para ve blockchainin potansiyelini ve etrafındaki güvenlik endişelerini dillendirmiş, yasak konusunda net bir mesaj vermemişti. Nirmala Sitharaman geçtiğimiz hafta “blockchainin sadece ödeme alanında değil, diğer birçok alanda da ciddi potansiyele sahip” olduğunu söyledi

“Niyetimiz hiçbir şekilde buna (kripto paralara veya blockchaine) zarar vermek değil. Ancak bunlar kara para aklama ve terörü finanse etmeye yönelik amaçlar için manipüle edilebilir”.

Hükümet, verilerin beş yıllık bir süre boyunca saklanması gerektiğini ilk kez açıkça belirtti. KYC süreçleri ve verilerinin üç kuruluşun yönergeleriyle uyumlu hale getirilmesi gerekecektir: Hindistan Merkez Bankası (RBI), Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ve Telekom Departmanı (DoT). Kripto işletmelerinin ayrıca bu yeni kurallarla ilgili açık bir iletişim kanalına sahip olması için Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın bir birimi olan CERT için bir irtibat noktası ataması gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yuga Labs, Otherside NFT’leri ve ApeCoin Ağ İddiaları!

Sonrakini Oku

FIFA Ortaklığı İle Bu Altcoin Yüzde 20 Arttı!

Bir Cevap Yazın