Hindistan Merkez Bankası Eski Başkanından Şaşırtan Kripto Para Yorumu!

Hindistan parlamentosu, tüm özel dijital para birimleri için ülke çapında potansiyel bir yasağı değerlendirirken, Hindistan merkez bankasının eski bir yetkilisi, bazı kripto para birimlerinin küresel ekonomide potansiyel bir geleceği olduğunu düşünüyor.

Hindistanlı Yetkiliden Yeşil Işık

Hindistan Merkez Bankası eski başkanı ve Uluslararası Para Fonu eski baş ekonomisti Raghuram Rajan, Reuters Küresel Piyasalar Forumu’nda kripto paralar ile ilgili yorumlarda bulundu. Rajan’ın yorumlarının, devlet tarafından paylaşılan ve genel itibari ile kripto para birimlerini engelleme yönünde olan yapılan yorumlar ile çeliştiği görülüyor.

Şu anda University of Chicago Booth School of Business’ta profesör olan Rajan, kripto para birimlerinin uygun kullanım durumları ortaya çıkarsa volatil fiyatlarına rağmen “potansiyel bir geleceği” olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Öte yandan Rajan, kripto para fiyatlarının yükselmeye devam edeceğine inanırken, potansiyellerini hayata geçirmek için uygun kullanım durumları bulmaları gerektiğini ifade ediyor. Rajan konuyla ilgili olarak, “Sınır ötesi ödemeler, bu işlemleri yapmanın büyük işlem maliyetleri nedeniyle tamamen açık olan bir alandır” sözlerini kullandı.

Ancak Rajan, piyasa canlanması ve kolay para politikaları dışındaki kripto para değerlemelerinin ardındaki temellere şüpheyle yaklaşıyor. Rajan, “Şu anda, varlık fiyatlarının gerçekten arttığı bu zorlu ortamda, birçok kripto paraya da değer veriliyor. Bir ödeme aracı olarak değil, kendi başlarına varlıklar olarak” açıklamasını yapıyor.

Kripto Paraların Değeri

Rajan, kriptoların değerinin gelecekte gösterecekleri yararlar açısından değerlendirilmesi gerektiğini de dile getirdi:

Evet, bazılarının değeri var çünkü değerliler ve belki bu devam da edecek. Bitcoin‘in yarın patlayacağını söylemeyeceğim. Ancak uygun kullanım durumları bulduklarında bu kriptoların değerinden çok daha emin olacağımı ve teknolojinin bunu gerçekleştirmek için geliştiğini söyleyeceğim

Bunlara ek olarak Rajan, stablecoin’ler konusunda daha olumlu düşüncelere sahip ve stablecoin’ler için uygun düzenlemelerin hızlı bir şekilde getirilmesi için çağrıda bulundu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dünyaca Ünlü Milyarder Aile, Kripto Para Yatırımlarını Artırma Kararı Aldı

Sonrakini Oku

5 Yıldızlı Otelden Kripto Para Hamlesi! BTC ve ETH’yi Ödeme Yöntemlerine Ekledi

Bir Cevap Yazın