Hindistan Merkez Bankası Açıkladı: Kripto Paralar Yasaklanmalı! İşte Nedeni

Hindistan’ın Press Trust of India raporuna göre, Hindistan merkez bankasının üst düzey yetkilileri bir parlamento finans komitesine verdiği demeçte, kripto para birimlerinin ekonominin bir bölümünün “dolarizasyonuna” yol açabileceğini ve bunun ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olabileceğini belirtti.

Kriptolar Ekonominin “Dolarizasyonuna” Yol Açabilir

Maliye Parlamento Daimi Komitesi başkanı, Jayant Sinha da dahil olmak üzere finans komitesi üyelerine verdiği demeçte neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsinde olduğunu ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edildiğini dile getirdi. Dolayısıyla kripto paraların, ekonominin bir kısmının ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta “kripto çöküşü” sırasında merkez bankası yetkilileri, rapora göre kripto para birimlerinin bir değişim aracı olma ve hem yurtiçi hem de sınır ötesi finansal işlemlerde rupinin yerini alma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

RBI yetkilileri konuya yönelik yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

Bu, RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde zayıflatacak. Para sisteminin bir kısmının yerini alabilir ve RBI‘nin sistemdeki para akışını düzenleme kapasitesini zayıflatabilir.

Kripto Para Birimleri Yasaklanmalı

Ayrıca bunlara ek olarak Hindistan Merkez Bankası’ndaki (RBI) üst düzey yetkililer yaptıkları açıklamalarda “kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğine dair kurumsal görüşlerini” yineledi ve şöyle devam etti;

RBI bunu geçen yıl da meclis komitesine söyledi. Parlamento finans komitesinden bir kaynak, RBI, para birimi veya yasal varlık olarak kullanım durumuyla ilgili olarak dolarizasyon ve kriptoyu yasaklamanın tehlikelerinden bahsediyor.

Öte yandan bu ayın başlarında, parlamento finans komitesinin, terörizm ve kripto yoluyla kara para aklama gibi zorluklara değinmeden kripto savunuculuğunun önemini gereğinden fazla belirttikleri için Hindistan kripto endüstrisinin temsilcilerini nasıl “azarladığını” bildirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Spotify’da NFT’ler Deneniyor: Profil Güncellemesi, Satın Alma ve Diğerleri

Sonrakini Oku

Eski FED Başkanından Kripto Para Yorumu!

Bir Cevap Yazın