Hindistan Maliye Bakanından Önemli Açıklamalar: Kriptolar Yasal Mı?

Son zamanlarda Hindistan kripto para birimleri ile ilgili yaptığı açıklamalar sebebiyle sıklıkla gündeme geliyor. Son olarak AniNews’e konuşan Hindistan Maliye Bakanı T.V. Somanathan önemli noktalara değindi.

Kriptolar Yasal da Değil Yasak da Değil

Maliye Bakanı yaptığı açıklamalarda Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin ülkede asla yasal varlık olarak kabul edilmeyeceğini ifade etti. Ancak buna ek olarak bakan, kripto para birimlerinin yasadışı olmadığını ama yasal da olmadığını ifade etti.

Bu açıklamalar ile muhtemelen yatırımcıların riskleri kendilerinin alması gerektiği çünkü ülkede konu ile ilgili bir yasal düzenleme olmadığının altı çizilmek isteniyor.

Bunlara ek olarak Maliye Bakanı, dijital rupinin ülkede yasal varlık olacağını ifade ediyor. Ayrıca BTC ve ETH’nin yanı sıra herhangi bir şekilde NFT’lerin de yasal varlık olarak tanınmayacağını belirtiyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “Dijital rupi dışında kalan BTC ve ETH gibi kripto para birimleri ve NFT’ler asla Hindistan’da yasal varlık olmayacak” ifadeleri kullanılıyor.

KYC ve Borsa Lisansı

Kripto para birimlerine yatırım yapan kişilerin devlet güvencesinde olmayacağının altını çizen Somanathan, düzenlemelerin ileride borsalardan KYC yani müşteri tanı prosedürlerini sunmasını isteyebileceğini ifade ediyor. Ayrıca borsalardan ileride lisans almaları da istenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

SEC – Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanacak: Hangi Taraf Kazançlı Olacak?

Sonrakini Oku

Yatırımcılar Dikkat: MetaMask Ve Diğer Cüzdanlar Tehdit Altında Olabilir!

Bir Cevap Yazın