Hillary Clinton, Kripto Paralara Karşı Uyardı! “Doları Zayıflatıyor”

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’ndaki sanal görünümü sırasında, ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak rolünü baltalayabileceklerini ve ülkeleri istikrarsızlaştırabileceklerini iddia ederek kripto para birimlerine karşı uyarıda bulundu.

Hillary Clinton Kripto Paralara Karşı Uyardı

Hillary Clinton, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin dünya rezerv para birimi olarak doları zayıflatabileceğini söyledi.

Eski Dışişleri Bakanı kripto para birimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Kripto para birimlerindeki yükselişin ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umuyorum. Çünkü onlarla ticaret yapmak için kelimenin tam anlamıyla yeni kripto paralar çıkarmak için çok ilginç ve egzotik bir çaba gibi görünen şey, para birimlerini baltalama potansiyeline sahip. Kripto paralar ülkeleri istikrarsızlaştırarak rezerv para birimi olarak doların rolünü baltalayacak.”

2016 seçimlerinde Demokrat başkan adayı olan Clinton, kripto paranın küresel para piyasaları için doğrudan bir tehdit oluşturduğunu iddia ediyor.

Öte yandan 2016 yılında Wikileaks tarafından yayınlanan bir e-postaya göre, Clinton’ın kıdemli kampanya yardımcıları Bitcoin bağışlarını kabul etme fikrini “fazla özgürlükçü” buldukları için reddettiler.

Clinton ve Trump Kripto Paralara Karşı Çıkıyor

Kripto para birimlerinin istikrarsızlaştırıcı etkisi, Clinton’ın eski Başkan Donald Trump ile hemfikir olduğu çok az şeyden biri. Öyle ki Amerikan siyasi tarihinin en büyük sıkıntılarından birini çeken Trump, kripto para birimlerini küçümseme konusunda çok vokal oldu.

Amerika’nın eski başkanı Trump, Fox Business’ta Haziran ayında yaptığı röportajda Bitcoin’i “aldatmaca” olarak nitelendirecek kadar ileri gitti.

Turmp ayrıca Ekim ayında yaptığı açıklamalarla, ABD dolarını alçaltmak için başka bir para birimi istemediğini açıklayarak kripto paralara karşı olumsuz eleştirisini ikiye katladı ve şöyle söyledi;

“Para birimimizin büyük bir hayranıyım ve başka para birimlerinin ortaya çıkmasını ve doları herhangi bir şekilde incitmesini veya alçaltmasını istemiyorum.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Commonwealth Bank of Australia’nın CEO’su Uyardı: Kripto Para Birimleri, Spekülatif Bir Varlık Sınıfı!

Sonrakini Oku

Changpeng Zhao’dan Önemli Açıklamalar: Binance’in Merkezi Nerede Olacak?

Bir Cevap Yazın