Herkes Satarken Onlar Aldı: Ethereum (ETH) İçin Patlama Yakın mı?

Kripto para piyasası haftanın başlangıcından beri düşüş yaşıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in neredeyse 62.000 dolar seviyesine kadar yükselmesinden sonra 54.000 dolara gerilemesi, bütün piyasayı altüst etti.

Bitcoin’in Düşüşü, Ethereum’u da Etkiledi

BTC fiyatının 54.000 dolara gerilemesi, yeni yeni toparlanan Ethereum fiyatının ise 1.600 dolara kadar inmesine yol açtı. ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise son 24 saat içerisinde %0,8 düşüş yaşıyor ve 1.766 dolardan işlem görüyor.

Ethereum fiyatının bu düşüşü ise panik satışı yapan yatırımcılardan kaynaklanıyor olabilir. Bireysel yatırımcılar satış yaparken kurumsal yatırımcıların ise özellikle Ethereum’a yönelik taleplerini devam ettirdikleri görülüyor. Dünyanın en büyük kurumsal yatırım firmalarından olan Grayscale, bilançosunu açıkladı ve Ethereum’a ağırlık verildiğini ortaya koydu.

Grayscale Daha Fazla ETH Alıyor

Grayscale tarafından 16 Mart tarihinde yayınlanan bilançoya bakıldığında özellikle Ethereum fonu ETHE’ye ciddi bir talep olduğu görülüyor. Grayscale kullanan kurumsal yatırımcılar düşüşe rağmen son 24 saat içerisinde 10.000 ETH alımı gerçekleştirmiş. Bybt verilerine göre de Grayscale’in sahip olduğu toplam ETH miktarı böylece 3,17 milyona kadar çıktı.

Grayscale aslında kısa süre önce de Ethereum alımları ile tam anlamıyla rekor kırdı. 1 ay içerisinde 240.000 ETH satın alan Grayscale’in 42 milyar dolarlık fonunun çoğunluğunu ise Bitcoin ve Ethereum oluşturmakta.

Grayscale’in yaptığı son alımlarla elde ettiği ETH’lerin toplam değeri 5,6 milyar doların üzerine çıkmış oldu. Ethereum alımlarının son dönemde böylesine artmasının sebebi ise EIP-1559 krizinin çözüme bağlanması olabilir.

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin rekor seviyelere ulaşması ve ağın tıkanması, geliştiricileri hızlanmaya zorladı. Normalde 2022 yılında hayata geçirileceği iddia edilen EIP-1559 da bunların devamında hızlandırıldı ve onaylandı.

EIP-1559, Her Şeyi Değiştirebilir

Ethereum geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada EIP-1559’un Temmuz 2021’de hayata geçirilecek olan hard fork ile kullanıma açılacağı belirtildi. EIP-1559’un diğer geliştirme protokollerinden farkı ise bunun madencilerin elde ettiği işlem ücretlerinin bir kısmını kesip piyasadan ETH almak için kullanacak olması. Hem işlem ücretlerinde hem de ETH’nin sınırsız arzında böylelikle büyük bir iyileşme yaşanmış olacak.

Ethereum fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.800 dolardan altından işlem görüyor olsa da uzmanlar özellikle EIP-1559’un gelişi ile birçok şeyin değişeceğini düşünmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Tahminlerinde Yanılmayan Analist, Aralık 2021 Tahminini Açıkladı

Sonrakini Oku

Ripple’dan Dikkat Çeken ve XRP’yi İlgilendiren Yönetici Hamlesi!

Bir Cevap Yazın