Herkes Satarken Balinalar bu Altcoine Yöneldi

Kripto para piyasası çalkantılı günlerden geçti ve Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere birçok kripto para birimi çok sert düştü. Bitcoin (BTC) fiyatı neredeyse 64.000 dolardan başladığı yolculuğunda ancak 49.000 dolarda durabildi.

Bitcoin Değil, Ethereum’a Koştular

Bitcoin‘in bu düşüş serüveninde birçok yatırımcı panik satışı yaptı ve altcoinler de olaydan darbe aldı. Özellikle işlem ücretlerindeki aşırılıktan dolayı bir süredir altcoin rallisine katılamayan Ethereum (ETH) ise ilk başta sert düşse de devamında birçok altcoinden hızlı toparladı. Bunun sebebi ise balinalar olabilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi kısa süre önce aşırı açgözlülüğe işaret ederken yaşanan düşüş ile aşırı korkuya işaret etmeye başladı. Bu korku ortamında birçok altcoin sadece düşüş yaşarken Ethereum ise %5 ile sınırlı kaldı ve devamında yükselişe geçti.

Balinalar Yüklü ETH Aldı

Santiment tarafından aktarılan bilgilere göre balinaların akın ettiği altcoin ise Ethereum oldu. Balinalar, bu düşüş esnasında indirimli fiyattan BTC alma konusunda adeta birbirleri ile yarıştı ve cüzdan adresleri de buna bağlı olarak arttı.

Santiment uzmanları tarafından yapılan araştırmada 10.000 ila 1.000.000 arasında ETH bulunduran cüzdanların sayısının %0,70 arttığı görülüyor. Bu artış ise sadece geçtiğimiz hafta yaşandı. Yaklaşık olarak 9 yeni balinanın bu süreçte ağa katıldığı yani yüklü alım yaptığı görülmekte.

eth

Ethereum balinalarının artan sayısı bazı yatırımcılara önemsiz bir detay gibi gelse de verilere bakıldığında aslında bu artışın ETH’ye 25 milyon dolar ile 2,5 milyar dolar arasında katkı sağlayan yatırımcılardan kaynaklandığı görülmekte.

Ethereum İçin Kritik Seviye

InfoTheBlock tarafından hazırlanan IOMAP indikatörüne bakıldığında ise Ethereum şu an oldukça net bir desteğe sahip. IOMAP modelinin işlem tarihine göre 200.000’den fazla cüzdan adresi daha önce 2.270 dolar ve 2.300 dolar seviyeleri arasından 10.000.000’dan fazla ETH aldı ve burası inanılmaz güçlü bir destek konumunda.

Ethereum için buna ek olarak EIP-1559 güncellemesi ile beraber her şeyin değişeceğine dair de bir beklenti var. EIP-1559 ile devamlı olarak ETH arzı yakılacak ve işlem ücretini de azaltacak güncellemeler gelecek. Ethereum ağı bu yaz olarak belirlenen güncellemenin tarihi itibarıyla büyük bir değişim yaşayabilir. ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 2.500 dolarda tutunuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’sundan XRP Hakkında Umut Veren Açıklama

Sonrakini Oku

Rap Dünyasının Yıldız İsmi NFT Koleksiyonunu Satışa Sunuyor

Bir Cevap Yazın