Her Şeye Rağmen Eski Ripple Kurucusu XRP Satmaya Devam Ediyor

XRPScan’a göre, fintech firması Ripple’ın kurucularından biri olan Jed McCaleb, bu ay şu ana kadar tahmini olarak 265 milyon XRP sattı ve hala “tacostand” hesabında yaklaşık olarak 389 milyon XRP token’ı bulunuyor.

McCaleb’ın XRP Satışları

McCaleb’in 2011’de Ripple üzerinde çalışmaya başladığı ve şirket 2013’te piyasaya sürüldüğünde kurucu ekibinin bir parçası olduğu biliniyor. 2014’te Stellar (XLM) üzerinde çalışmak üzere ayrılmasa da McCaleb’a, 8 milyar XRP token’ı verildi. Çünkü McCaleb’ın daha sonra Ripple olarak yeniden markalanan OpenCoin‘i geliştirme ve kurmada çok büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

Öte yandan girişimci, fonları sabit bir programa göre alıyor. XRP yatırımcıları ve destekçileri için bir forum olan XRP Talk aracılığıyla, fonların bir kısmını Give gibi hayır kurumlarına zaten bağışladığı için McCaleb, aldığı XRP’lerin bir kısmını satma niyetinde olduğunu daha önce açıkça belirtmişti.

McCAleb o zamandan beri periyodik olarak XRP satıyor. Veriler XRP geliştiricisinin, son zamanlarda bu ayın başından bu yana 265 milyondan fazla token sattığını gösteriyor. Böylece McCaleb yaklaşık olarak 363 milyon dolar değerinde XRP satmış oldu. XRP fiyatının ise bu hafta hem piyasada yaşanan genel düşüş hem de dava sürecinin etkisi ile gözle görülür kayıplar verdiği görülüyor.

Satışlar Davaya Rağmen Devam Ediyor

McCaleb’in büyük XRP satışları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC’in) geçen yıl Ripple Labs’e açtığı davaya rağmen ediyor. SEC, Ripple ve iki yöneticisinin kayıtdışı menkul kıymet satışları yaparak 1,3 milyar doların üzerinde gelir elde ettiğini ifade ediyor ve eğer dava Ripple aleyhine sonuçlanırsa XRP satışları yasadışı olmuş olacak. Ancak McCaleb’ın buna rağmen satış yapması kafaları karıştırıyor.

Davanın kendisi ise oldukça tartışmalı. TechCrunch’ın kurucusu Michael Arrington, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan Howey testinin eski olduğunu savunarak Ripple aleyhindeki davayı sorguluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Komşu İran, Bitcoin (BTC) Madenciliğinde Rekor Kırabilir!

Sonrakini Oku

Ripple’ın Davadaki İşi Zorlaşıyor: SEC’nin Yeni Talebi Belli Oldu

Bir Cevap Yazın