“Hayır, Amerikalılar Yardım Paralarıyla Bitcoin Almıyor”

Geçen hafta Coinbase CEO’su Brian Armstrong Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, Amerikalıların kripto para satın almak için teşvik kontrollerini kullandıklarını ima etmişti. Armstrong 1.200 dolarlık yardım çeklerinin dağıtılmasının ardından borsaya giren 1.200 dolarlık fonların sayısında artış olduğunu ifade etmiş ve bu sebeple yardım fonlarının Bitcoin almak için kullanıldığını dile getirmişti.

Ancak yapılan açıklamalara göre bu veriler tek başına hiçbir şey ifade etmiyor ve hükümet yardımlarının kripto para piyasasına aktığını göstermiyor.

Amerika ve Çekleri Yönetmek

Bu zor dönemde Amerikalılara yardım etmeyi amaçlayan 2.2 trilyon dolarlık teşvik paketinin bir parçası olarak, ABD Hazinesi nihayet geçen haftanın Perşembe günü doğrudan mevduat üretti. İlk dalga ödemesi 80 milyon Amerikalıyı kapsıyor. Ancak hata üstüne hata yapılmaya da devam ediyor.

Kongre üyesi Thomas Massie bu konudaki endişelerini dile getiren ilk kişilerden biriydi. Bir arkadaşının, 2018’de ölen babasının 1.200 dolarlık bir teşvik ödemesi aldığını söyleyerek kendisiyle temasa geçtiğini belirtti. Ama durum bununla sınırlı kalmadı. Farklı isimlerden de benzer hikayeler paylaşanlar oldu.

Diğer sorunlarla birleşince tüm bunlar Amerikanın süreci nasıl kontrol edemediği konusuna katkı sağlıyor. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre Amerikalıların düşüneceği en son konulardan biri kripto para yatırımı yapmak.

Yardım Paraları ve Bitcoin Yatırımı

Yardımların yapılmaya başlamasının ardından farklı bir önemli nokta ortaya çıktı: İnsanlar bu paraları nasıl harcayacak? Çünkü hükümet bu yardımları ekonominin dönmesi ve durgunluğun bir nebze olsun önüne geçilebilmesi için yaptı. Ancak Morningstar Davranış Bilimleri Direktörü Sarah Newcomb’a göre vatandaşlar bu paranın harcanması konusunda ihtiyatlı davranacak. Dolayısıyla gelen yardımlar olduğu gibi Bitcoin yatırımına aktarılıyor olamaz.

Her ne kadar yapılan bir ankette vatandaşların bu paraları %35 oranında faturalara %29 oranında ise birikime ayıracakları ortaya çıkmış olsa da kripto para birimlerinin ülkedeki ünü göz önüne alındığında Bitcoin‘in ilk sırada yer almayacağı ifade ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Petrolün Varil Fiyatı Dibin Dibini Gördü! Bitcoin’in Volatilitesi Unutuldu

Sonrakini Oku

Koronavirüs’e Rağmen Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Artıyor

Bir Cevap Yazın