Hangisi Daha Basit: Basketbol mu, Bitcoin mi?

Finans dünyasının tanındık isimleri yeni bir tartışmaya girdiler. Bu seferki tartışma bir hayli ilginç. Çünkü bu tartışmada şu soru soruluyor: Bitcoin mi daha karmaşık, basketbol mu?

Nereden Çıktı?

Ünlü milyarder Mark Cuban bir süredir Bitcoin hakkındaki görüşlerini açık bir şekilde dile getiriyor, Bitcoin’i pek sevmediğini ifade ediyordu. Kendisi geçtiğimiz günlerde Bitcoin ile ilgili yeni bir yorum daha yaptı.

Bitcoin’in ne kadar karmaşık bir yapısı olduğuna değinen Cuban, birçok insanın Bitcoin hakkında bilgi sahibi olmadığını vurguladı. Bitcoin’in gerçekten kendine has bir işleyişi ve terminolojisi olduğunu biliyoruz (halving, madencilik, hash rate…). Bu noktada Cuban’a katılmamak pek elde değil.

Cuban’a göre Bitcoin tam olarak bu yüzden geniş kitlelere yayılamayacak. Cuban çoğu insanın Bitcoin’i anlamadığını, anlamaya zahmetine de girmeyeceğini ve Bitcoin’in bu yüzden asla kitle kabulü görmeyeceğini düşünüyor. İşte Bitcoin ile basketbolun kıyaslanmasına yol açan soru, Cuban’ın bu açıklamalarının ardından geldi.

Basketbol Göndermesi

Gemini’nin kurucusu Tyler Winklevoss, Mark Cuban bu yorumları yaptıktan sonra kendisine bir yanıt verdi.

Bitcoin’i basketbol ile kıyaslayan Winklevoss basketbolun da tıpkı Bitcoin gibi birbirinden karmaşık kuralları olduğunu söyledi. Winklevoss bunun üstüne basketbolun buna rağmen popüler bir spor olduğunu belirtti. Bu arada Winklevoss’un Bitcoin’i onca şey içinden basketbol ile kıyaslaması boş yere değil. Winklevoss muhtemelen Mark Cuban’ın NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi olduğunu göz önünde bulundurarak böyle bir yanıt verdi.

Mark Cuban bunun üstüne Winklevoss’a bir yanıt verdi ve Bitcoin ile basketbolun karmaşıklık konusunda kıyaslanamayacaklarını ifade etti. Basketbolun James Naismith tarafından “çocukları eğlendirmek için” icat edildiğini söyleyen Cuban, Bitcoin’in arkasında karmaşık bir algoritma yattığını hatırlattı. Cuban ayrıca Bitcoin’i kimin bulduğunun bile bilinmediğini, Satoshi Nakamoto’nun bulunamadığını vurguladı. Cuban bunun üstüne şu soruyu sordu: “Hangisi daha basit?”

 

Kaynak: Koinbulteni

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum 2.0 İçin Önemli Bir Gelişme Kaydedildi

Sonrakini Oku

Kod Geliştiricileri İle Kripto Fiyatları Arasında Bir Bağ Olabilir Mi?

Bir Cevap Yazın