Hamas Faaliyetlerinin Finanse Etmek İçin Bitcoin’i Kullanmaya Başladı

Kripto paralar, insanların hükümetlerin, bankaların ve özel kuruluşların denetimine bağlı kalmaksızın finansal işlemlerini serbestçe gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. Ancak bu durum suçluların ve toplumun çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunan siyasi grupların da ekmeğine yağ sürüyor.

Steve Bannon

Bir yıldan daha kısa süre önce Trump’ın stratejisti ve danışmanı Steve Bannon, kripto paraların kontrolü merkezi otoritelerden geri aldığını bu nedenle de devrimsel nitelikte olduğunu belirtmişti. Steve Bannon’a göre kripto paralar merkezi otoritelerle mücadele etmenin bir yolu.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Steve Bannon kripto paraları merkezi otoritelerle mücadele araçı olarak kullanılmasını öneren tek kişi değil. Hamas’ın askeri kanadı finansman aracı olarak Bitcoin’i kullanıyor.

Hamas

1967 sınırları içerisinde bir Filistin devletinin kurulmasını amaçlayan Hamas, ABD tarafından terör örgütü ilan edilmişti. Avrupa Birliği de benzer şekilde Hamas’ı terör örgütü olarak kabul ediyor ancak AB Adalet Divanı’nın Hamas’ın birliğin terör örgütü listesinden çıkartılması konusunda kararı bulunuyor.

Blockchain analiz şirketi Elliptic tarafından yayımlanan bir rapora göre Hamas yapılan Bitcoin bağışlarının takip edilebilmesini önlemek amacıyla bazı ek güvenlik önlemleri almayı ihmal etmemiş. Öyle ki her bağışın ardından Hamas’ın internet sitesindeki bağış cüzdanları sürekli değişiyor. Böylece siber güvenlik uzmanlarının Hamas’a yapılan bağışları takip etmesi daha da zorlaşıyor. Hamas ayrıca bağış yapmak isteyenlerin kendi IP adreslerini açığa çıkaracak cihazları kullanmamalarını da tavsiye ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sektörün Büyük Oyuncuları Bu Ülkedeki Borsaları Tek Tek Satın Alıyor

Sonrakini Oku

Finlandiya Beklenen Kripto Para Yasasını Onayladı!

Bir Cevap Yazın