Haftalardır Devam Eden Belirsizlik Durumu Sona Erdi: Terra 2.0 Başlatıldı!

Terra ekibi, resmi Twitter hesabından yaptıkları açıklamada yeni Terra blokzincirinin ilk blokunun üretildiğini duyurdu. Terra 2.0, 28 Mayıs Türkiye saati ile 09.00’da (06.00 UTC) resmi olarak başlatıldı.

Terra 2.0 Başlatıldı

Terra blokzincirinin stabil kripto para birimi TerraUSD’nin (UST) çökmesi ile birlikte haftalardır süregelen belirsizlik durumu, Terra topluluğu tarafından yapılan oylama sonucunda sona erdi. Bu süreçte birçok alternatif çözüm önerisi sunuldu, ancak Terra toplulu tarafından yapılan oylama ile Terra 2.0 sürecinin başlatılması yönünde bir karar alındı. Eski Terra blokzinciri, Terra Classic olarak ve LUNA ise LUNA Classic olarak isimlendirildi.

Terra Ekibi Tarafından yapılan açıklamada eski Terra blokzinciri olan Terra Classic’teki merkeziyetsiz protokollerin  yeni Terra blokzincirinde yeniden başlatılması gerektiğini duyuruldu ve Terra 2.0 sürecine ilişkin önemli detaylar paylaşıldı.

TerraUSD Çöküşü ve Terra 2.0

TerraUSD‘nin 1 doların altına gerilemesi ile birlikte kripto para piyasasının güçlü bir düşüş ivmesi yakalamasına neden olan bir UST krizi yaşandı. Terra blokzincirinin yerel kripto para birimi LUNA, 0,0001 dolar seviyelerine kadar geriledi ve Bitcoin (BTC), UST çöküşünün meydana geldiği hafta içerisinde 24.500 dolar seviyelerine iğne attı. Piyasadaki çoğu kripto para birimi, çift haneli değer kayıpları kaydetti. Kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinde de bu süreçte önemli bir düşüş yaşandı. Ayrıca UST krizi, kripto para piyasasındaki volatilitenin de bu süreçte önemli ölçüde artmasına neden oldu. Coinglass verilerine göre kripto para piyasasında, son haftalarda milyarlarca dolar değerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Ancak Terra blokzincirine ilişkin haftalardır devam eden belirsizlik durumu, Terra topluluğunun Terra 2.0’ın başlatılması yönünde bir karar vermesi ile birlikte sona erdi ve Terra 2.0, saat 09.00 itibarıyla resmi olarak başlatıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

SEC Son Bitcoin ETF Kararını Açıkladı!

Sonrakini Oku

Tether (USDT) Hakkında Ağır Suçlamalar! USDT Güvenilir Mi?

Bir Cevap Yazın