Hack’lenen Borsa Coincheck’ten İyi Haber

Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleştirilen bir siber saldırı aracılığıyla platformdan çalınan bütün fonları önümüzdeki haftanın sonuna kadar müşterilerine ödeyeceğini 8 Mart 2018 tarihinde yaptığı bir açıklamayla duyurdu.

Bu yılın Ocak ayında Coincheck platformuna sızmayı başaran bilgisayar korsanları 500 milyon NEM token’i ele geçirmişlerdi. Olayın gerçekleştiği esnadaki NEM token fiyatı baz alındığında 533 milyon dolarlık bir zarara neden olan bu olay kripto para topluluğunun ilgisini çekmişti. Yerel haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre Coincheck önümüzdeki haftanın sonuna kadar çalınan fonları kullanıcılarına ödeyecek ve faaliyetlerine yeniden başlayacak.

Coincheck platformunda gerçekleşen hack’lenme olayı üzerine çalışmalar yapmaya devam eden bir kriminal firması, çalınan token’lerin bazılarının Kanada’nın Vancouver kentinde faaliyetlerine devam eden bir borsada tespit edildiğini bu hafta içerisinde duyurmuştu.

Öte yandan bu büyük bilgisayar korsancılığı örneğinin Japonya’daki devlet yetkilileri tarafından yakından takip edildiğine şahit oluyoruz. Japonya’daki finansal hareketleri düzenleyen kurum Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), Coincheck ve diğer kripto para borsaları üzerinde yaptığı soruşturmalar neticesinde çeşitli borsalardan işlemlerini durdurmalarını istemişti.

Ayrıca FSA yaptığı soruşturmalara dayanarak yedi farklı kripto para borsasına “ceza bildirimi” gönderdi. Faaliyetlerine yasal olarak başlayabilmek için lisans talebinde bulunan 15 borsa da FSA tarafından güvenlik hususları üzerine sıkı bir denetlemeye tabi tutuldu.

Kullanıcılarını konu hakkındaki gelişmelere ilişkin bilgilendiren Coincheck, güvenlik prosedürlerine yönelik sıkı bir bakış açısına sahip olmayı planladıklarını ve bu planlarının ana hatlarını içeren bir açıklama yaptı.

Hack’lenen borsa platformu Coincheck’in CEO’su Koichiro Wada tarafından bu konuya yönelik yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Yetkisi olmayan ve kurum dışında bulunan unsurlar platforma erişim sağlamayı başararak geçtiğimiz günlerde tecrübe ettiğimiz bu üzüntü verici hadiseye sebep oldular. Dışarıdan gelen müdahalelere karşı faaliyet gösteren kurum içi gözetleme özelliği bu olaydan sonra kuvvetlendirildi. Ayrıca finansal sistemlerin güvenliği ve siber güvenlik konularında uzman olan bir kuruluş bize güvenlik konularımızda yardımcı olacak.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tarihin İlk Blockchain Tabanlı Başkanlık Seçimi Yapıldı

Sonrakini Oku

AB Yetkilisi: “Kriptolar Yerine Finansal Kurumları Düzenleyin”

Bir Cevap Yazın