Güney Kore’nin İlk Lisanslı Kripto Para Borsası Upbit Oldu

Güney Kore’nin İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), güçlü güvenlik altyapısı nedeniyle Upbit’e bilgi güvenliği yönetim sistemi lisansı (ISMS) verdi.

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Upbit böylece ülkede bu lisansı almaya hak kazanan ilk kripto para borsası oldu. İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) 2017 yılında aldığı bir kararla 100 milyon dolardan fazla gelir elde eden tüm şirketlerin ISMS lisansı alması gerektiğine karar vermişti. İnternet ve Güvenlik Ajansı, birçok farklı kriter üzerinden yaptığı değerlendirme sonucu güçlü bir güvenlik altyapısına sahip olan şirketlere bu lisansı veriyor.

Kripto para borsalarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de güvenlik açıkları. Ayrıca güvenlik açıklarıyla Güney Kore’nin de başı dertte. Öyle ki şirketlerin güvenlik altyapılarının oldukça zayıf olması nedeniyle Güney Kore’de ticari bankacılık hizmetleri bir dönem geçici olarak askıya alınmıştı. İnternet ve Güvenlik Ajansı, ağustos ayında ülkede sadece birkaç borsanın yeterli iç yönetim sistemlerine sahip olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore’de ortalama güvenlik yeterliliklerine bile sahip olamayan çok fazla kripto para borsası var. Bu nedenle Güney Kore hükümeti, kripto para borsalarının güvenlik standartlarının iyileştirilmesi için çalışmalarını sürdürecek. Kripto para borsaları, 2018 yılında yaşanan hack’lenme vakalarıyla birlikte artık daha sıkı güvenlik önlemleri almaya başladı. Upbit ISMS lisansı alabilmek için son zamanlarda yoğun uğraş veriyordu. Üst düzey güvenlik uzmanlarıyla ve test edilmiş güvenlik sistemleriyle Upbit kullanıcılarına güvenli bir borsa deneyimi sunuyor. En azından şimdilik.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Yükselişe Geçti, Son 24 Saatte Ne Kadar Değer Kazandı?

Sonrakini Oku

“Son On Yılın En İyisi Bitcoin”

Bir Cevap Yazın