Güney Kore’den kripto para sektörü için çok önemli gelişme!

Güney Kore, ülkede hızla büyüyen kripto para birimi sektörüne yönelik olumlu duyguları güçlendiren bir yasa tasarısı üzerindeki revizyonları tamamladı. Kripto piyasalarını etkileyen koronavirüs salgınına rağmen, bu gelişme Güney Kore’deki Bitcoin yatırımcıları için büyük bir fırsat olabilir. Aynı zamanda tüm kripto piyasasında da olumlu bir seyre yol açabileceği düşünülüyor.

17 Mart 2019’da yapılan kabine toplantısının ardından Güney Koreli yetkililer, Özel Finansal Bilgi Kanunu olarak bilinen değişikliklerin yapılmasını onayladılar. Yasa Mart 2021’de resmen yürürlüğe girdiğinde, Güney Kore’nin kripto para birimi varlıkları için düzenleyici çerçevesi, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen uluslararası standartlara uygun olacak.

Güney Kore kripto para birimi işletmelerini yasallaştırıyor

Güney Kore’nin kripto para birimiyle ilgili tüm işletmeleri tamamen meşrulaştıran bu hamlesi, son derece tarihsel kabul ediliyor. Yeni yasa uyarınca Güney Koreli borsalar ve diğer ilgili firmaların, Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydolmaları ve kripto para birimindeki operasyonları için Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan (KISA) lisans almaları gerekecek.

Ayrıca Güney Kore borsalarının, kullanıcılar için geleneksel ticari bankalarla sözleşmeler yapması ve borsaların anında para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirmesine izin veren sanal banka hesapları oluşturması gerekiyor.

Haberin zamanlaması, Güney Kore’nin dünyadaki en sağlam Blockchain/kripto para ekosistemlerinden birine ev sahipliği yapması ve maalesef koronavirüsün kripto pazarlarını bir süredir etkiliyor olması nedeniyle önemli. Yeni tasarı Güney Kore’deki Bitcoin ve kripto para birimleri için yükseliş duygularını geri getirebilir, bu da ülke Bitcoin iştahı sebebiyle dalgalanmalara sebep olabilir.

Buna ek olarak, Güney Kore Bilim ve Bilişim Bakanlığı, Bilgi ve İletişim Sektörü Tanıtımı Bakanlığı ile ortaklaşa, yerel Blockchain/kripto girişimlerine önemli miktarda fon ayırmayı planladığını açıkladı.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çalıştığı Kripto Para Borsasından 480.000 Dolarlık Bitcoin Çaldı!

Sonrakini Oku

İtalya’ya Yapılan Bitcoin Bağışları İşe Yaradı!

Bir Cevap Yazın