Güney Kore’de Düzenlemelere Rağmen Yeni Kripto Para Borsaları Açılıyor

Kore hükümeti kripto para borsalarında yalnızca gerçek isimli hesaplara izin vermeye başladığından beri bankalar ülkenin dört kripto para borsasına sadece devlet parası ile hizmet veriyor. Yani Güney Kore’deki yeni düzenlemelerle kısıtlanmış olsalar da yeni kripto para borsaları açılmaya devam ediyor.

Borsaların Önüne Düzenlemelerle Geçemezsiniz

Yalnızca devlet parasının kabul edilmesinin yetersizliğine ve belirsiz düzenlemelere rağmen Güney Kore’de yeni kripto para borsaları açılmaya devam ediyor.

Kripto para borsaları için zorluk yaratan düzenlemeler 30 Ocak tarihinde yürürlüğe girdi. Bu düzenlemelere göre, kripto para borsalarında işlem yapabilmek için gerçek isimli hesaplardan para yatırılıyor olması gerekli. Güney Kore’de kripto para borsalarına hizmet veren altı büyük banka bu düzenlemenin ardından dört büyük borsada (Bithumb, Upbit, Coinone, Korbit) kullanılan sanal hesapları gerçek isimli hesaplarla değiştirmeye başladı. Ayrıca The Investor’a göre, bankalar düzenlemenin ardından bu dört borsa dışındaki borsalara güvenlik endişesi ve belirsizlikler sebebiyle yeni gerçek isimli hesaplar vermeyi de reddetti.

Zeniex

Yeni kripto para borsası Zeniex geçtiğimiz hafta 12 Şubat’ta hizmet vermeye başlayacağını duyurmuştu. Ancak yayımlanan yeni haberlere göre, Güney Kore hükümetinin yaptığı son düzenlemeler nedeniyle açılış süresinin bir ay ertelendiğini açıkladılar. Zeniex CEO’su Choi Kyung-Joon durumu şu şekilde açıkladı;

İşlem yapmak için gerçek isimli hesapların verilmesindeki gecikmeler sebebiyle şu an için kusursuz hizmet vermemiz zor. Ancak bu şartlara rağmen açılışı bekleyen müşterilerimize hizmet vermeye karar verdik.

Zeniex ayrıca, “Büyük bankalar gerçek isimli hesap teyitlerini durdurduğu için kullanıcılarımız şimdilik yalnızca Bitcoin ile işlem gerçekleştirebilecekler.” diye de ekledi.

Dexko

Dexko The Investor’a Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, 15 Mart’ta hizmet vermeye başlayacak borsanın kullanıcıları için ön kayıtlar 5 Şubat’ta başladı. Ön kayıt tarihi 15 Şubat’a kadar devam edecek. Bununla birlikte borsa Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether, Litecoin ve Ripple başta olmak üzere 10 farklı kripto para için hizmet verecek.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre, ön kayıt yaptıran müşteriler bir ay süreyle işlem ücretlerinden muaf olacaklar. Dexko’nun yöneticisi olan ve Kore Dijital Borsası’nın CEO’su Kim Yong-Ho şu yorumda bulundu;

Diğer borsalarda derinlemesine analizler yaparak kusurları gidermek ve müşteri memnuniyetsizliğini en aza indirmek için çok çalıştık. Dexko tüm yasal ve sistematik gerekliliklerle borsayı tanıtmaya hazır.

Bu gelişmelerle beraber Çin’deki düzenlemelerden sonra iki büyük Çin kripto para borsası olan Huobi ve Okcoin de Güney Kore piyasasına çok yakında girecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin 1 Milyon Dolar Olacak”

Sonrakini Oku

2018’in 50 Fintech Şirketi Arasında Blockchain Ve Kripto Para Şirketleri De Var

Bir Cevap Yazın