Güney Kore Merkez Bankası’ndan Dijital Para Sinyalleri

Güney Kore Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkar konusunda planları olduğu sinyallerini veren son banka oldu.

Güney Kore ve CBDC

Yerel basında çıkan haberlere göre Güney Kore Merkez Bankası, merkez bankasının kendi CBDC‘sini geliştirmeye başlayabileceğinin sinyalini veren kripto varlık uzmanlarını işe almaya başladı. Yapılan açıklamalarda başarılı adayların Blockchain çözümleri ve dijital ödeme platformları üzerine araştırma yapacakları da belirtildi.

Bunun yanında Güney Kore Merkez Bankası’ndan henüz bir CBDC açıklaması gelmedi. Ancak Çin bu konuda zaten bir adım atmış olduğu için ve Japonya’da konuyla ilgili araştırmalara başladığını ifade ettiği için bu haberlerin doğru olma ihtimali çok yüksek.

Banka yöneticisi Lee Joo-Yeol daha önce yöneticilere, değişiklikten vazgeçmenin ulusun güvenini kaybetme riskini taşıyabileceğini belirtmişti. Dolayısıyla Asya dijital ödeme yeniliğinde öncü olmaya devam ederken kimse geride kalmak istemiyor.

Güney Kore Merkez Bankası bu yılın başlarında bir CBDC’nin  finansal sistem üzerindeki etkisini ortaya koyan bir bildiri yayınlamıştı. Raporda, dijital bir para biriminin mevcut sistemde sorunlara yol açabileceği sonucuna varılmıştı.

Facebook Korkusu

Facebook’un kripto para birimi projesi Libra ile hükümetleri etkilemeye devam ettiği görülüyor. Libra projesi açıklandığından bu yana ülkelerin merkez bankaları dijital para birimlerinin üstüne daha çok düşmeye başladı.

Örneğin, Büyük Güvenlik Duvarı tarafından engellenmesine rağmen Çin’in Amerikan teknoloji devini kendi finansal sistemine doğrudan bir tehdit olarak gördüğü biliniyor. Şu an için her ne kadar güçlü bir dirençle karşı karşıya olsa da Libra, finansal sistemi daha piyasaya çıkmadan etkilemeye başladı…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin Bitcoin (BTC) Madenciliğini Resmen Ele Geçirdi!

Sonrakini Oku

Milyarder Yatırımcı: Bitcoin Güvenilir Bir Para Olamaz!

Bir Cevap Yazın