Güney Kore Kripto Paraları Resmen Tanıdı!

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan, geçtiğimiz günlerde kripto paralarla ilgili oldukça önemli bir karara vardı. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kripto para yasağını kaldırması, görünüşe göre Güney Kore‘ye de ilham verdi.

Güney Kore Ulusal Meclisi tarafından bugün alınan karar, kripto para birimlerinin kullanımını resmen tescillemiş oldu. Ulusal Meclis, kripto paraların kullanımı ve tanınması hakkında özel bir tasarıyı kabul etti. Bu da direkt olarak Güney Kore gibi teknoloji konusunda lider bir ülkede kripto para birimlerinin meclis tarafından tanındığı anlamına geliyor.

Özel Finansal İşlemler Bilgi Yasası aslında geçtiğimiz yılın Kasım ayında sunulmuştu. Söz konusu tasarı temel olarak ülkede kripto para birimlerini kapsayan detaylı bir regülasyon çerçevesi oluşturulmasını hedefliyor. Meclis tarafından kabul edilen tasarı, bundan 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Güney Kore Sert Kripto Para Regülasyonlarına Maruz Kalacak

Buna rağmen kripto paraları regülasyona dahil etmek için yatırımcıların ve borsaların uymaları gereken bazı kurallar olduğu da belirtiliyor. Yeni yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren Güney Kore’deki kripto para borsalarındaki kullanıcıların kimliklerini onaylatmaları gerekiyor. En büyük özelliklerinden birisi anonimlik olan kripto para birimlerinin böyle sert regülasyonlara maruz bırakılması, Güney Kore içerisindeki kripto para hacmine zarar bile verebilir.

Yine de kimlik konusunda bir çekincesi olmayan yatırımcılar ve kurumsal firmalar, piyasaya akın etmeleri durumunda ciddi anlamda hacim artışı getirebilirler.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan’daki Yasak Kalktı, Bu Kripto Para Rekor Kırdı!

Sonrakini Oku

Yine Elon Musk, Yine Dogecoin!

Bir Cevap Yazın