Güney Kore, Dijital Para Adımı Atıyor

Cointelegraph’ın haberine göre, Güney Kore merkez bankası olan Kore Bankası (BOK), yeni yılda merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmalarını yürütecek bir görev gücü düzenlemeyi planlıyor.

27 Aralık’ta yayınlanan “2020 Para Politikası” özetinde BOK, dağıtık defter teknolojisi, kripto varlıkları ve CBDC’lere yönelik mevcut araştırmalarını geliştirmeye ve ödeme ve borsa sistemlerinin güvenliğinin denetlenmesinde ve artırılmasında aktif bir rol oynamaya devam edeceğini ifade etti.

Kriptolarla İlgili İşe Alımlar

CBDC araştırma gündeminin bir parçası olarak Kore Bankası görünüşte bu alanda ek uzmanlar işe almayı düşünüyor. Korea Times’dan gelen bir rapora göre, kurum 10 Aralık’ta dijital para uzmanları için bir iş ilanı yayınladı.

Bunların yanında BOK, görev gücünü düzenlemeye paralel olarak, diğer merkez bankalarında CBDC gelişimini takip etmek için Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlarla aktif olarak görüşmelerde bulunacağını da açıkladı.

Öte yandan Banka, BIS’in Finansal Piyasa Altyapılarına İlişkin İlkelerini (PFMI) yerli finansal sistemlerin gözetimini iyileştirmeye yönelik değerlendirme ilkeleri olarak uygulamak için kullanmayı planladığını da belirtti.

PFMI, BIS tarafından ödeme sistemleri, menkul kıymetler uzlaştırma sistemleri, finansal depolar ve diğer altyapılardaki kredi, likidite, gözetim, uzlaştırma, operasyonel ve yatırım riskleri gibi piyasa risklerini yönetmek için oluşturulmuş bir çerçeve olarak karşımıza çıkıyor.

BOK’in CBDC Adımları

CBDC genel olarak, “bir merkez bankası tarafından çıkarılan ve yasal olarak merkezi; bunların yanında geleneksel para birimi özelliklerine de sahip bir dijital para birimi” olarak tanımlanıyor.

Bir CBDC projesinin olası yasal ve sosyal etkinliğini inceleyen BOK, Ocak 2019’da bankanın yakın gelecekte daha geniş kitlelere sunulacak bir CBDC yayınlaması için hiçbir neden olmadığı sonucuna varmıştı. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bahamalar Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirdi!

Sonrakini Oku

Blockchain İçin Bir Adım da CHP’den Geldi

Bir Cevap Yazın