Güney Afrika Kripto Konusunda Geri Gidiyor

Güney Afrika‘daki Bitcoin (BTC) borsaları, yerel bir bankanın hesaplarını kapattığını doğruladı. Dolayısıyla Güney Afrika’daki kripto para borsaları bankacılık desteğini kaybetmeye başladı.

Yerel internet dergisi My Broadband’ın 19 Kasım’da yaptığı açıklamalara göre, Güney Afrika’daki en büyük finans kuruluşlarından biri olan FirstRand Bank (FNB), Luno, ICE3X ve VALR de dahil olmak üzere çok sayıda borsayla ilgili kararlar aldığını duyurdu.

Engellemelerin Sebebi

Luno Afrika genel müdürü Marius Reitz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bahsi geçen durumdan etkilenen borsaların 2020 Mart ayının sonuna kadar alternatif düzenlemeler yapması gerektiğini dile getirdi.

FNB’nin yaptığı açıklamalarda ise şu ifadeler kullanılıyor:

FirstRand Bank bir süredir kripto para birimleri ve dijital döviz alış verişlerinde riskin arttığını düşünüyor.  Bu bağlamda banka, kripto para birimlerinde ve dijital para birimlerinde işlem yapan  ya da yaptıran işletmelere bankacılık hizmetleri sunumunu durdurma kararı almıştır. Gelecekte gerçekleşecek olan düzenleyici netlikler bu kararımızı gözden geçirmemizi sağlayabilir.

Diğer Bankalar

FNB’nin bu kararının aksine Güney Afrika’da kripto para birimlerinden kazanç sağlayan yatırımcılar ve işletmeler faaliyet göstermeye devam ediyor. Daha önce de belirtildiği gibi Güney Afrika’da eşler arası platform Paxful yalnızca geçen ay %2,800 artış gösterdi.

Bunun yanında Cointelegraph’ın haberine göre bu durumla ilgili açıklamalar yapan Reitz, Luno’nun endişeli olmadığını ve diğer bankalarla olan işbirliklerinin devam ettiğini açıkladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Singapur, Kriptolar Konusunda Pozitif Adımlar Atmaya Devam Ediyor

Sonrakini Oku

Almanya En Küçük Yatırımlarda Bile Negatif Faiz Uyguluyor

Bir Cevap Yazın