Grin’e Yapılan 50 Bitcoin Bağışı, Satoshi İle Mi Bağlantılı?

Mimblewimble protokolü kullanan gizlilik odaklı kripto para projesi Grin, 11 Kasım tarihinde 50 Bitcoin‘lik (BTC) bağış alarak gündeme oturdu. Grin fonuna yapılan bu 50 BTC’lik bağış aslında miktarı ile değil, bağışın arkasındaki kripto para cüzdanı ile ilgileri üzerine çekti.

Bağışı Satoshi Nakamoto Mu Yaptı?

Grin tarafından aynı gün Twitter üzerinden açıklanan bağışın, Coinbase kripto para borsası aracılığıyla ”anonim kalmak istediğini belirten” bir kişi tarafından yapıldığı belirtilmekte. Bağış yapılan BTC’lerin 2010 yılında kazılmış olması, bağışın arkasındaki kişinin Satoshi Nakamoto olması ihtimalini körükledi. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’nin ilk ortaya attığı iddia, sosyal medya üzerinde de ciddi bir ilgi topladı. Lee ise daha sonra bu ifadesinin sadece şaka olduğunu belirterek açıklamasında ciddi olmadığını itiraf etti.

Grin geliştiricilerinden Daniel Lehnberg bağışı yapan kişi ile kısa süreli bir iletişime geçtiğini ve bağışçının konu hakkında şunları ifade ettiğini açıkladı:

”Bizim hedefimiz ekonomik değil. Bu teknoloji ve protokol ile ilgili. Lütfen bunu GRIN’in geliştirilmesi için iyi bir şekilde kullanın ve geçmişte çalıştığınız gibi çalışmaya devam edin.”

Grin kısa süre önce piyasaya giriş yapmasına rağmen, birçok önde gelen kripto para borsasında listelenmeyi başarmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin’in Blockchain Hedefi Belli: 2023’e Kadar 2 Milyar Dolar!

Sonrakini Oku

Kripto Para Sektöründe En Aktif Ülkeler: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Bir Cevap Yazın