GPU Üreticisi Nvidia’nın Gelirleri Kripto Para Madencileri Sayesinde Arttı

Endüstrinin en çok talep gören grafik işleme birimlerinden (GPU’lar) bazılarını üreten bir imalat ve tasarım firması olan Nvidia Corporation, geçtiğimiz günlerde bu yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Kripto Madencileri Gelirleri Arttırdı

Firmanın Baş Finans Sorumlusu Colette Kress’in yaptığı açıklamalara göre Nvidia Corporation’ın gelirleri kripto para madencilerinin GPU’lara olan talebi sebebiyle gözle görülür bir şekilde arttı.

Kress konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “NVIDIA Ampere mimarisine dayalı GeForce RTX 30 Serimize olan güçlü talep ve satışlardan yararlanmaya devam ediyoruz. Gaming GPU serisinin de kripto para birimi madenciliğine olan talepten faydalandığına inanıyoruz, ancak bunun ne ölçüde olduğunu belirlemek zor.” sözlerini kullandı.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde Nvidia‘nın grafik kartlarının bireysel kullanımını güvence altına almaya çalışan oyuncular ile kripto para madencileri arasında grafik kartlarının kıtlığı sebebiyle tartışmalar çıktığı ifade edilmişti. Bu yılın başlarında ise Nvidia, madencilerin, profesyonel olarak çalışmak için oyun GPU’larından vazgeçmesini sağlamak için GeForce RTX 3060 GPU’ların hasah rate’ini sınırlayacağını duyurdu.

Yukarıda belirtilen duyurunun yanı sıra Nvidia, özellikle Ethereum kripto para birimi madenciliği çiplerine olan talebi karşılamak için oluşturulan CMP (Cryptocurrency Mining Processor) serisini üretmek amacıyla önceki imalatlardan yeniden tasarlanmış çipleri piyasaya süreceğini açıkladı.

GPU’lar ve Kripto Paralar

Nvidia, kripto endüstrisindeki değişimleri GPU talebindeki önemli dalgalanmalar için olası bir faktör olarak belirlediğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak ise “GPU’ların kripto para birimi talebi ve kullanımı geçmişte dalgalandı ve muhtemelen hızla değişmeye devam edecek. Kripto para birimi piyasasındaki volatilite, kripto para birimlerinin fiyatlarındaki değişiklikler de dahil olmak üzere, ürünlerimize olan talebi ve ürünlerimiz için talebi tahmin etme yeteneğimizi etkileyebilir.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Nvidia, kripto endüstrisindeki diğer değişen politika ve standartların yanı sıra Ethereum 2.0 yükseltmesinin de GPU’lara olan talepte dalgalanmalar yaratabileceğini kaydetti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

FED Yetkilisi, Kripto Para Endüstrisi Düzenleme Çalışmalarının Hız Kazandığını Bildirdi

Sonrakini Oku

Bir Uyarı Da İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan Geldi: “Kriptolar Tehlikeli”

Bir Cevap Yazın