Google’daki Bitcoin Aramaları Uçuşa Geçti!

Google Trends verilerine göre Bitcoin (BTC) aramaları son günlerde inanılmaz bir yükselişe geçti.

Bitcoin Aramalarında Artış

Özellikle 29 Ağustos ile 31 Ağustos tarihleri arasında dünya çapındaki BTC kelimesi araması 100 üzerinden 2 seviyelerinde iken birden (30 Ağustos tarihinde) en üst seviye olan 100’e kadar çıktı. 3 Eylül itibariyle BTC aramaları yeniden düşüşe geçse de buna olan ilgi hala 100 üzerinden 50 seviyelerinde dolanmakta.

Internet searches worldwide for “BTC” and “bitcoin,” YTD

Hem Bitcoin hem de BTC ifadeleri daha önce 2017 yılının Aralık döneminde, lider kripto para biriminin 20.000 doları zorladığı anlarda bu kadar yükselmişti. Bunun yanı sıra ”Bitcoin” ifadesi o tarihlerde ”BTC” ifadesinin önüne geçse de, geçtiğimiz günlerde yaşanan artışta tam tersi bir durum yaşandı.

Forbes dergisi de BTC ifadesine olan ilginin bir anda artmasını fark etti ve 5 Eylül tarihinde yayınladığı makalesinde böyle bir artışın manipülasyon kaynaklı olabilaceğini dile getirdi. Kryptografen isimli kripto para haber kaynağının aktardığı bilgide ise dünya çapında en çok Romanya içerisinde arama artışı yaşanmış olduğu belirtiliyor.

Bitcoin teriminin aramalarındaki artış hakkında çeşitli teoriler olsa da, henüz kesin bir bulgu elde edilemedi. Öne çıkan teorilerden birisi ise geçtiğimiz hafta Bahamalar’ı vuran ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Dorian Kasırgası oldu. BTC ifadesi Bitcoin’in borsa sembolü iken aynı zamanda Bahamalar’ın en büyük telekom operatörlerinden birisinin de kısaltmasını oluşturuyor.

Bununla birlikte bölgeye Bitcoin tabanlı bir yardım kampanyası başlatılması da dolaylı yoldan duruma etki etmiş olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance Yeni Bir Yardım Kampanyası Başlattı

Sonrakini Oku

Çin MB Yetkilisi: Ulusal Kripto Para Libra’ya Benziyor!

Bir Cevap Yazın