Google Harekete Geçti! Kripto Paralardan Yararlanacak!

Dünyanın en büyük şirketleri kripto paraların artan popülerliğinden yararlanmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Google bundan geri kalmadı ve Web3 için harekete geçti. Son olarak Facebook, Meta ismiyle yeniden yapılanarak Web3 ve metaverse hedeflerini açıklamıştı. Peki son gelişmeler neler?

Google Web3

Google’ın bulut grubu, kriptonun artan popülaritesinden yararlanmak için Web3 ekibini oluşturuyor. Google’ın bulut birimi, şirket kripto ve ilgili projelerin artan popülaritesinden yararlanmaya çalışırken, blockchain uygulamaları çalıştıran geliştiriciler için hizmetler oluşturmak için bir ekip kuruyor. Google Cloud başkan yardımcısı Amit Zavery, Cuma günü bir e-postada çalışanlara, fikrin Google Cloud Platform’u bu alandaki geliştiriciler için ilk tercih yapmak olduğunu söyledi.

“Dünya Web3’ü kucaklamakta henüz erken bir evrede, ancak bu alan birçok müşterinin Web3 ve kripto parayla ile ilgili teknolojilere desteğimizi artırmamızı istemesiyle şimdiden muazzam bir potansiyel sergileyen bir pazara dönüşüyor”.

Web3 ve Dünya Devleri

Web3’ün öncüleri, yeni nesil interneti oluşturacağını umdukları bir dizi merkezi olmayan ve eşler arası sistemler oluşturdular. Amazon, Google ve Facebook ana Meta Platformları gibi büyük şirketler tarafından kontrol edilen web’in mevcut durumuna meydan okuyan bir felsefedir.

Google, Alibaba, Amazon ve Microsoft’a karşı bulut altyapısında pazar payı için savaşırken, kendi Web3 yazılımlarını oluşturmakla ilgilenen geliştiricilere hizmetler sunmak istiyor. Zavery, CNBC’ye verdiği bir röportajda, “Doğrudan bu kripto para birimi dalgasının bir parçası olmaya çalışmıyoruz” dedi.

“Şirketlerin mevcut işlerinde ve işletmelerinde Web3’ün dağıtık yapısından faydalanmaları ve bundan yararlanmaları için teknolojiler sağlıyoruz”.

Eski bir Oracle yöneticisi olan Zavery, Google‘ın Oracle’ın ürün geliştirme başkanı Thomas Kurian’ı bulut biriminin bir sonraki başkanı olarak seçmesinden aylar sonra, 2019’da Google’ın bulut grubuna katıldı. Google, Web3 araçları için bir şirket içi ekip kurarken, pazara olan bağlılığını kanıtlamak için bir sonraki adımını atıyor. Ocak ayında, Google’ın bulut birimi, NFT‘lerin artan büyümesinin ardından bir Dijital Varlıklar Ekibinin müşterilerle çalışmasına yönelik planlarını açıkladı. Şirket, müşterilerin kripto para birimleriyle nasıl ödeme yapabileceklerini araştırdığını söyledi.

2019’da Google’a gelen eski bir Citigroup yöneticisi olan James Tromans, ürün ve mühendislik grubunu yönetecek ve Zavery’e rapor verecek. Zavery, ekibin Web3’e dahili olarak ve kendi başlarına çevresel olarak dahil olan çalışanları bir araya getireceğini söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

MicroStrategy CEO’sundan Açıklamalar: Yatırımcılara Seslendi ve Bitcoin’i İşaret Etti

Sonrakini Oku

Kripto Paralarda Bahar Ne Zaman Gelecek?

Bir Cevap Yazın