Goldman Sachs’tan Çarpıcı Kripto Para Raporu: Etkilemedi!

Kripto para piyasası, zor bir dönemden geçerken, hem yaşanan sert düzeltme hem de Terra’da (LUNA)  meydana gelen çöküş, yatırımcıları derinden etkiledi. Peki, bu durum kripto para pazarının üçte birine ev sahipliği yapan ABD ekonomisini nasıl etkiledi?

Kaos, ABD Ekonomisi Etkilemedi

ABD ekonomisi şu anda enflasyonun artması ve büyümenin yavaşlaması nedeniyle büyük bir durgunluk döneminden geçiyor. Uzmanlar resesyon uyarısında bulunurken, kısa vadede işlerin daha da kötüye gidebileceğinden endişe ediliyor. Bitcon‘in (BTC) zirvesinden yaklaşık  % 55 oranında değer kaybetmesi ve LUNA krizinin neden olduğu kaos, birçok yatırımcı için kabus oldu. Piyasadan milyarlarca dolar buharlaşırken, kripto para pazarında söz sahibi olan ABD ekonomisinin ne yönde etkilendiği ise büyük merak konusu oldu. Ancak Wall Street bankacılık devi Goldman Sachs bu hususta pek bir endişe görmüyor. Banka, kripto para piyasasında son dönemde yaşanan çöküşün ABD ekonomisi üzerinde çok az etkisi olacağını belirtiyor.
 
 
Goldman Sachs ekonomistleri, geçen yılki verilere göre toplam ABD hanehalkı net değerinin 150 trilyon dolar olduğunu açıkladı. Öte yandan, kripto piyasası geçen yıl içinde 1 trilyon dolar değer kaybetti. Bu nedenle, ekonomistler bunun tüm ABD hanehalkı net değeri için “çok küçük” bir rakam olduğuna inanıyorlar. 19 Mayıs Perşembe günü, Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri şu açıklamayı yaptı:
 
Kripto para piyasasındaki çöküşün ABD halkı ve ekonomisi üzerindeki etkisinin uzun vadede kalıcı bir hasar bırakacağını düşünmüyoruz.

Hisse Senetleri, Daha Büyük Bir Risk!

 Piyasada yaşanan son düzeltme sırasında, ABD hisse senedi piyasasından 7 trilyon dolar buhar oldu. Ekonomistler, hisse senedi ve kripto para piyasasındaki bu satışın ekonomi üzerindeki etkisini inceliyorlar. Bloomberg, hisse senetlerinde kaybedilen her doların harcamalarda 3 sentlik bir azalmaya yol açtığını gösteren bir araştırmadan alıntı yaptı. 2022’deki bu beş aylık satış, 300 milyar doların üzerinde bir harcama kesintisi anlamına geliyor.
 
Goldman Sachs’ın araştırmasına göre, hisse senetleri 2021 yılı sonu itibarıyla ABD’deki toplam hanehalkı net değerinin %33’ünü oluşturuyor. Öte yandan kripto paralar ise sadece %0,3’ünü oluşturuyor. Goldman Sachs ekonomistleri şu açıklamayı yaptı:
 
 Hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalar, ABD halkı ve ekonomisi üzerinde daha büyük bir etkiye sahip. Kripto paralar ise daha küçük çapta bir etkiye sahip.
 
 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse Anketinin Sonuçları! 400’ü Aşkın CEO Katıldı!

Sonrakini Oku

Coinbase Duyurdu: Metaverse Altcoin Şaha Kalktı!

Bir Cevap Yazın