Goldman Sachs Uyardı: Bitcoin’de Düşüş Mü Geliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son birkaç gün içerisinde 7.800 doları 2 kere test etmiş olsa da ABD piyasalarından gelen bir uyarı her şeyi değiştirebilecek etkiye sahip olabilir.

Goldman Sachs stratejistleri geçtiğimiz günlerde ABD finans piyasalarındaki en büyük beş şirketin artık S&P 500 endeksinin %20’sini kapsadığını belirtti ve bunun aslında büyük bir risk teşkil ettiğini açıkladı. Stratejistler sadece 5 şirketin S&P 500’ün toplam piyasa değerinin %20’sini oluşturmasını aslında korkutucu bir şişkinlik olarak belirtiyorlar.

ABD Borsalarında Düşüş Bekleniyor

Bu da analistlere göre yakında ABD borsalarında çok sert bir düşüş gelebileceğini ve yapay şişkinliğin sona erebileceğini gösteriyor. Daha önceki hareketlerde benzer hareket ettikleri görülen BTC ve ABD borsalarının bu düşüşten benzer yaralar alacağı ise aşikar. ABD borsalarının analistlerin belirttiği gibi sert bir düşüş yaşaması, 8.000 dolara doğru yürüyen BTC’nin yeniden 7.000 dolar altına inmesine bile neden olabilir.

Önde gelen finans piyasası analistlerinden David Kostin konu hakkında yaptığı açıklamada böyle bir şişkinliğin en son 1990 ve 2008 yıllarındaki resesyon anlarında görüldüğünü belirtti. 2011 ile 2016 yıllarında görülen sert borsa düşüşlerinde de buna yakın grafikler ortaya çıktığını belirten analist, ABD piyasaları için alarm verdi.

Bunun yanı sıra önümüzdeki günlerde FED’in faiz oranlarını negatife çekmesi bekleniyor. Hem borsalarda sert bir düşüş hem de faizlerin negatife indirilmesinin kripto paraları nasıl etkileyeceği ise büyük bir merak konusu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blockchain Sağlık Sektöründe de Devrim Yapıyor

Sonrakini Oku

XRP Boğalarını Zorlu Bir Süreç Bekliyor

Bir Cevap Yazın