Goldman Sachs, Kripto Para Raporunu Yayımladı: BTC İçin İyi Haber mi?

Goldman Sachs, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada kripto paraların kötü birer yatırım tercihi olacağını vurguladıktan sonra en güncel raporunda ise tam tersi yöne işaret etti.

Goldman Sachs, Kripto Paraları Resmen Tanıdı

ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan Goldman Sachs, kripto paralar hakkında önemli bir rapor yayınladı. Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporun, kripto para ekosistemi için de oldukça faydalı olduğu düşünülmekte. Bu raporun uzun vadede kripto paraların finans ekosistemine yönelik entegrasyonu hakkında önemli bilgiler verdiği söylenebilir.

“Crypto, a new asset class” başlığı ile yayınlanan ve kripto paraları yeni bir varlık sınıfı olarak tanımlayan rapor, hala halka açık bir şekilde yayımlanmadı. Bu rapora şu an için sadece önemli ekonomistlerin ve Goldman Sachs bünyesindekilerin ulaşabildiği biliniyor. Ancak rapor şimdiden sosyal medyada paylaşılmaya başlandı ve ünlü ekonomist Alex Krüger gibi isimler bunu yorumlamakta.

2017’deki Bitcoin Açıklamasından Geri Adım Attı

Krüger, rapor hakkında yaptığı açıklamada, kendisinin kripto para yatırımcısı olmaması durumunda raporu okuduktan sonra yapacağı ilk şeyin “grafiklere bakıp bunun iyi bir giriş noktası olduğunu görüp alıma başlamak” olacağını belirtti. Goldman Sachs tam olarak 27 Mayıs 2020’de Bitcoin ve kripto paraların birer varlık sınıfı olmadığını belirtse de 1 sene sonrasında tam tersi yönde açıklama yaptı.

Goldman Sachs raporuna bakıldığında, kripto paraların ve Bitcoin’in temel değerini bunların kullanımından ve kabulünden aldığını belirttiği görülüyor. Aslında şu an değer saklama aracı olarak görülen ve diğer varlıklara kıyasla en yüksek toplam piyasa değerine sahip olan altın da aynı özelliklere sahip.

Bitcoin Fiyatının Gidişatı Hakkında Önemli İpucu

Goldman Sachs, Bitcoin fiyatının 2017 ve 2021 yılları arasındaki grafiğini de paylaşarak, 2013-2016 ve 2017-2021 dönemleri arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Krüger’a göre ise bu grafik, döngüsel fiyat hareketlerine inananlar için inanılmaz bir yatırım fırsatı sunuyor. Bitcoin’in grafiğine bakıldığında rallideki her bir sert düşüş sonrasında yükselişin çok daha kuvvetli ve şiddetli olduğu görülüyor.

Goldman Sachs’in 2013 raporuna bakıldığında Ekim 2013 tarihinde Silk Road’ın kapatılması ile yaşanan sert düşüşün, daha sonra inanılmaz bir yükseliş ile sonuçlandığı görülebilmekte. Kurumların BTC kabulüne de yer verilen rapor, BTC’nin artık gerçek bir varlık haline geldiğini de ima ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

TRC-20 Nedir?

Sonrakini Oku

Komşu İran, Bitcoin (BTC) Madenciliğinde Rekor Kırabilir!

Bir Cevap Yazın