Gizemli Balina NFT’leri Sildi Süpürdü! Bu Koleksiyonlardan Ciddi Miktarda Alım Yaptı!

Kripto para piyasaları artık sadece tokenlerden ibaret değil. NFT geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren hacim rekorları kırmaya başladı. Birçok koleksiyonun değeri çok kısa sürede rekor seviyede artış gösterdi. Kripto para balinaları NFT’ye akın ediyor.

CryptoPunk Koleksiyonunu Sildi Süpürdü

Anonim bir hesaptan alımları yapan balina sos1usd.eth isimli hesabına aldığı tüm CryptoPunk NFT’lerini transfer etti. Son yaptığı alımlarla birlikte sos1usd.eth cüzdanında 38 ayrı CryptoPunk parçası bulunuyor. Bunların 90 günlük ortalama satış rakamına göre değeri ise tam 3306 ETH’dir. Güncel kurdan karşılığı ise yaklaşık 8,8 milyon dolar oluyor.

Sadece 20 dakika içinde yapılan bu alımlar sosyal medyada gündem oldu. Ayrıca gizemli balinanın tek yaptığı alımları CryptoPunk ile sınırlı değil. Evaverse, Capsule House, Asuna ve The Rebel gibi birçok koleksiyonda ciddi alımlar yaptı.

NFT ve Regülasyon Riskleri

ABD İç Gelir Servisi geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada NFT yatırımlarının da yakından takibe alındığını açıkladı. Bunun üstüne birkaç gün sonra Hazine Bakanlığı anonim cüzdanlara KYC zorunluluğu getirebilecek bir tavsiye çalışmasını yeniden gündemine aldı.

Örneğin bu örnek özelinde konuyu ele alalım. Alımlar yapıldıktan sonra sos1usd.eth isimli cüzdana koleksiyonlar stoklandı. Bundan 6 gün önce de sos1usd.eth isimli cüzdanın CryptoPunk alımları yaptığı Etherscan üzerinden görülebiliyor. Bu cüzdan henüz 1 aylık ve Ocak 24 tarihinde 2532 Ethereum’a kadar bakiyesi yükselmiş. Elbette bunun sadece ETH bakiyesini olduğunu söylememiz lazım.

Bu cüzdanın dolar bazlı zirvesi ise 6,1 milyon dolar, cüzdan sahibinin 310 farklı NFT’si bulunuyor. Bunların sadece 38 tanesi CryptoPunk ve 8,8 milyon dolar değerinde.

Sadece 1 saat önce 7,8 milyon dolar değerinde bakiye hareket ettirilmiş. ABD İç Gelir Servisi ise bu noktaya dikkat çekiyor. Anonim hesapların milyonlarca dolar değerinde NFT almasını ve kaynağı belli olmayan paraların bu şekilde aklanmasından endişe ediyor.

Bu cüzdan sahibi erken dönem kripto para yatırımcısı olabilir, dünyanın en zenginler listesinde bir isim olabilir veya IRS’a göre uyuşturucu ödemesini aklayan bir kartel olabilir.

ABD İç Gelir Servisi bünyesindeki personelleri blockchain analizi konusunda eğittiğini ve NFT özelinde daha fazla denetimi yapılacağını zaten açıklamıştı. Önümüzdeki altı ay içinde yasalaşma ihtimali bulunan anonim cüzdan kyc zorunluluğu detayı da göz önüne alındığında önümüzde yeni bir fud bizi bekliyor olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralara Bir Darbe Daha! Popüler Havale Hizmeti, Kripto İle İlgili İşlemleri Yasakladı!

Sonrakini Oku

Bitfinex Borsasından Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Yeniden Harekete Geçti

Bir Cevap Yazın