Georgia Eyaleti Vergi Ödemelerinde Kripto Para Kabul Edebilir

ABD’nin Georgia eyaleti 21 Şubat’ta kripto paraları geçerli ödeme şekli olarak kabul edilebileceğini bildiren bir yasa tasarısı yayınladı. Yasa tasarısı kabul edilirse kripto paralarla vergi ve ruhsat ödemelerinin yolu açılacak.

Yasa tasarısı cumhuriyetçi senatörler Joshua McKoon ve Michael Williams tarafından sunuldu. 464 sayılı yasa tasarısı açıklamasında alınan ödeme ardından yetkili kişinin kripto paraları 24 saat içinde dolara çevirmesini şart koştu. Sadece bitcoin’e değil herhangi bir tepeden tepeye sistem kullanan dijital varlık için de aynı koşullar geçerli olacak. Tasarıda şu ifadelere yer verildi:

Yetkili kişi bütün kripto paraları vergi ve ruhsat ödemelerinde kabul edecek. Şirket vergileri ve kişisel vergi düzenlenmeleri ve talimatlarına uyumlu olacak.

Georgia’nın yasa tasarısı Şubat ayının başlarında yayınlanan Arizona yasa tasarısına oldukça benziyor. Arizona’da bütün vergi mükelleflerinin gelir vergilerini bitcoin, litecoin ya da eyaletçe tanınan herhangi bir kripto para ile ödeyebilecekleri duyurulmuştu. Arizona yasaları da Georgia gibi yetkilinin alınan kripto parayı 24 saat içinde dolara çevirmesini şart koşuyor.

Yasa tasarısı Arizona senatosundan 3. oturumunda küçük bir farkla geçmişti. Arizona tasarıyı kabul ederse kripto paraları vergi ödemelerinde kabul eden ilk ABD eyaleti olacak.

Wyoming eyaleti ise kripto paraları vergilendirme dışında tutma çalışmalarında bulunuyor.  Çoğunluğu cumhuriyetçi senatörlerden tarafından sunulan SF0111 sayılı teklifte soyut varlıkların vergilendirme dışında tutulması öne sürülüyor.

Kripto para kullanıcıları açısından haberler iyi görünse de, vergi ödemelerinde kripto para kullanmak mükelleflerin daha fazla vergi ödemesine yol açabilir.  Vergi ödemelerinde kullanılan kripto paralar gelir vergisi ve yatırım vergisine tabii tutulursa kullanıcılar ağır vergilerin altında kalabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıcak Gelişme: Circle Poloniex’i Satın Aldı!

Sonrakini Oku

Elon Musk Kişisel Kripto Para Servetini Açıkladı

Bir Cevap Yazın