Gana Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürebilir!

Özellikle 2019 yılının Haziran ayında sosyal medya devi Facebook’un Libra isimli stablecoin projesini açıklamasından sonra, birçok ülke kendi dijital para birimini piyasaya sürme konusunda adeta bir yarışa tutuştu.

Gana’dan Dijital Para Hamlesi: E-Cedi

En son Tunus ile ilgili benzer haberler çıkarken, sıradaki gelişme ise bir Batı Afrika ülkesi olan Gana’dan geldi. Gana Merkez Bankası Başkanı Ernest Addison, Salı günü düzenlenen yıllık bankacılık konferansı esnasında merkez bankasının bu konuda görüşmelere başladığını itiraf etti. Dijital para birimi pilot projesi için ”önemli hissedarlar ile” buluşmaların yapıldığını ifade eden başkan, E-Cedi isimli varlığın yakın gelecekte piyasaya sürülebileceğini de birinci ağızdan aktardı.

Gana aslında son yıllarda elektronik ödeme sistemleri konusunda ciddi bir ilerleme kaydetti. Mobil para hamlesi ile mobil cihazlar üzerinden aktarılan işlem hacmini geçtiğimiz yıl 1,4 milyar dolara kadar çıkartan Gana’nın bir önceki yıl elde ettiği hacim ise 982 milyon dolar seviyesindeydi. Addison konu hakkında yaptığı açıklamanın edvamında şunları ifade etti:

”Dijital çağ, finansal sektöre kendisini yeniden düzenlemesi ve yeni tüketici ile işletme taleplerini karşılayabilecek seviyeye gelmesi için devasa bir fırsatlar bütünü sunmakta.”

Gana’nın yanı sıra Afrika içerisinde de kripto paralara ve dijital paralara yönelik ciddi bir artış olduğu bilinmekte. Twitter CEO’su Jack Dorsey bile geçtiğimiz haftalarda Afrika’yı ziyaret ederek Bitcoin ile ilgili toplantılar düzenlemişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistten Bitcoin İçin Kritik Tahmin: Son 4 Gün Kaldı!

Sonrakini Oku

Microsoft Uyardı: Kripto Para Çalan Yazılım 80.000 Bilgisayara Bulaştı!

Bir Cevap Yazın