G20’nin Uluslararası Gözlemcisi Kripto Para Riskleriyle İlgili Rapor Yayımladı

Reuters’ın 31 Mayıs’ta paylaştığı bir habere göre G20’nin uluslararası gözlemcisi İsviçre merkezli Finansal İstikrar Kurulu (FSB) paylaştığı en son raporda düzenleyicilerin, kripto para alanındaki finansal faaliyetlerle ilgili risk değerlendirme stratejilerini geliştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Risk Değerlendirme Ölçüleri

Raporda yapılan açıklamalara göre, potansiyel risk değerlendirme ölçülerinden biri için düzenleyiciler bankaların ve diğer finansal kuruluşların kripto para birimlerine karşı aldıkları risk derecesine bakabilir. Bu tavsiyenin yanında raporda, şu an için kripto para birimlerinin günümüz finansal sektörü için “önemli bir risk unsuru” teşkil etmediğinin de altı çiziliyor.

Öte yandan yayımlanan rapora göre, mevcut kripto para düzenlemeleri biraz zayıf kalıyor ve çok hızlı ilerleyen teknolojik gelişmeler sektörü sorgulanamaz düzenlemelere açık hale getiriyor. Ayrıca kripto para varlıkları, ülkeler arasındaki standart düzenlemeler tutarsız olduğu için şu anda düzenleyicilerin yetki alanı dışında da kalabiliyor.

Örneğin, Çin neredeyse tüm kripto para borsalarını ve kripto para faaliyetlerini tüm ülkede tamamen yasaklamaya çalışırken hemen yanı başındaki Japonya, verdiği lisanlarla kripto para borsalarını yasal hale getirmeye çalışıyor.

G20’nin Yaklaşımı

Kasım 2018’de Arjantin’de düzenlenen ve 1 Aralık’ta sona eren G20 Liderler Zirvesi’nin raporunda kripto paralara da yer verilmişti. Bu raporda, kripto para birimleri gibi yeni teknolojileri düzenlemeye yönelik uluslararası standartlar gerektiği ifade edilmişti.

Ayrıca G20’nin bu yıl kripto paralara sıcak bakan Japonya’da toplanacak olması da hem düzenlemeler hem de benimsenme açısından olumlu bir adım olabilir. Japonya önemli zirve öncesinde kripto para borsalarını yeniden gündemine almış ve kara para aklama önlemlerini arttıracaklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

3 Önemli İsimden Türkiye ve Global Piyasalar Hakkında Önemli Açıklamalar

Sonrakini Oku

Bitcoin’in 2019 Başından Beri Yaşadığı Yükseliş Boşuna Mı?

Bir Cevap Yazın